Samospráva

Stredoškolákom približujú vedu odborníci zo SAV i STU

Stredoškoláci navštevujúci školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, môžu aj v tomto roku navštíviť prednášky, ktoré pre nich župa organizuje v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Stredoškolákom približujú vedu odborníci zo SAV i STU
Zdroj: TASR

Cieľom prednášok je popularizovať vedu, ale aj zvyšovať záujem študentov dosiahnuť viac poznatkov. Cyklus populárno-náučných prednášok sa začal v školskom roku 2014/2015, keď sa uskutočnili tri prednášky z oblasti onkológie, matematiky a fyziky.

„Našim stredoškolákom tieto prednášky približujú vedecké odbory a zároveň ich povzbudzujú v ďalšom štúdiu, prípadne ich aj motivujú k vedeckej kariére,“ povedal k projektu predseda BSK Pavol Frešo.

Témami prednášok, ktoré si už stredoškoláci mohli vypočuť v tomto roku, bola prítomnosť hliníka v prostredí, ktoré nás obklopuje či využitie elektroniky v rôznych oblastiach života. Koncom januára sa takisto uskutočnila prednáška Barbary Ukropcovej z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV s názvom „Pohyb – elixír života“.

Cieľom bolo poukázať na dôležitosť aktívneho pohybu, jeho úlohu v rámci prevencie pred civilizačnými ochoreniami i to, akým spôsobom dokáže ovplyvniť zlepšenie pamäťových schopností človeka.

Prednášku si vypočuli žiaci z bratislavských škôl – Gymnázia Ladislava Novomeského, SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča, SOŠ elektrotechnickej, SOŠ informačných technológií i Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa medzi stredoškolákov vyberú ďalší vedci zo SAV a STU.

Prečítajte si tiež: Slovenská technická univerzita otvorila nové študijné programy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM