Rôzne

Stavba Mosta Apollo nebola doteraz skolaudovaná. Nezaplatená DPH možno pôjde z mestskej kasy

Stavba Mosta Apollo, ktorý cez rieku Dunaj spája mestské časti Petržalku a Ružinov, však nie je jedinou neskolaudovanou v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Stavba Mosta Apollo nebola doteraz skolaudovaná. Nezaplatená DPH možno pôjde z mestskej kasy
Zdroj: TASR

Stavba Mosta Apollo v Bratislave nie je úplne skolaudovaná. Z celkového počtu viac ako 100 objektov neboli doteraz skolaudované dva.

Hlavné mesto to vysvetľuje tým, že pre prebiehajúci súdny spor nebola podľa pôvodnej dokumentácie dobudovaná stavba v určitom úseku.

Problémom je aj nezaplatená DPH, približne na úrovni sedem miliónov eur.

Podľa bratislavskej samosprávy ju bude musieť uhradiť investor výstavby spoločnosť Metro Bratislava, v ktorej je však mesto väčšinovým akcionárom.

„Súčasné vedenie mesta spoločne s vedením spoločnosti Metro túto situáciu, ktorá vznikla ešte v roku 2005, rieši,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Čítajte tiež: Vedeli ste, že most Apollo je svetovým unikátom?

Mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mestského zastupiteľstva Jozef Uhler pre RTVS uviedol, že zaplatenie DPH by muselo ísť z mestskej kasy. „Firma Metro na to nemá,“ uviedol.

Na najbližšom stretnutí dopravnej komisie sa budú jej členovia rozprávať s generálnym riaditeľom spoločnosti o jeho víziách do budúcnosti. „Budeme sa snažiť dospieť k záveru, či má tá firma pre mesto opodstatnenie, alebo ju zrušíme,“ skonštatoval.

Nielen Most Apollo

Uhler podotkol, že stavba Mosta Apollo nie je jedinou neskolaudovanou v Bratislave. Podobne na tom je podľa jeho slov aj diaľnica D2 v smere na Maďarsko.* „Tá je v predčasnom užívaní tuším od roku 1998, ale to je problém Národnej diaľničnej spoločnosti,“* povedal.

Most Apollo, ktorý cez rieku Dunaj spája mestské časti Petržalku a Ružinov, oslávil minulý rok desiate výročie slávnostného otvorenia. Jednou z dominánt hlavného mesta v súčasnosti prejde denne zhruba 47-tisíc vozidiel. V rannej dopravnej špičke je to asi 3-tisíc vozidiel za jednu hodinu v jednom smere. Most Apollo skvalitnil spojenie Petržalky s Ružinovom, bratislavským Starým i Novým Mestom a trasovanie MHD. Príprava stavby mosta sa začala v roku 1998.

Čítajte tiež: Na Starom moste zatiaľ skúšobnú prevádzku nespustia. Bratislavský samosprávny kraj nemá potrebné doklady

Most Apollo na fotografiách
23
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM