Rôzne

Štát zaplatí menšiu ročnú splátku za obchvat Bratislavy

Úspora vyplynula z definitívneho finančného uzatvorenia projektu, o ktorom informoval minister dopravy Roman Brecely spolu so štátnym tajomníkom rezortu Viktorom Stromčekom.

Ilustračný obrázok k článku Štát zaplatí menšiu ročnú splátku za obchvat Bratislavy
Zdroj: Dnes24.sk

Štát bude platiť ročnú splátku za výstavbu a prevádzku obchvatu Bratislavy 52,8 milióna eur. Je to o 3,9 milióna eur ročne menej než bola pôvodná vysúťažená cena.

Takáto úspora vyplynula z definitívneho finančného uzatvorenia projektu, o ktorom dnes informoval minister dopravy Roman Brecely (nominant #Siete) spolu so štátnym tajomníkom rezortu Viktorom Stromčekom (Smer-SD).

Počas 30-ročnej doby trvania zmluvy sa toto zníženie ročnej splátky prejaví v úspore 127 miliónov eur. „Podarilo sa nám v rámci finančného uzatvorenia využiť finančnú situáciu na európskych trhoch v náš prospech, takže celý projekt sa nám podarilo zlacniť o viac ako 100 miliónov eur,“ vysvetlil Brecely.

Pri pôvodnej ročnej splátke 56,72 milióna eur mal štát vyjsť celý projekt po 30 rokoch a po zohľadnení inflácie na 1,89 miliardy eur. Po novom to bude 1,76 miliardy eur.

Čítajte aj: Bratislavský obchvat: Čo urobí s dopravou v meste a s parkovaním?

Zmluvu na obchvat Bratislavy podpísal štát s víťazným konzorciom na čele so španielskou spoločnosťou Cintra 20. mája tohto roku. Odvtedy malo konzorcium 12 týždňov na to, aby projekt finančne uzatvorilo. Podarilo sa mu to za približne štyri týždne.

Do financovania projektu sa podľa ministerstva dopravy zapojili okrem komerčných bánk aj medzinárodné banky. A to predovšetkým Európska investičná banka a Európska banka pre obnovu a rozvoj. Zo slovenských finančných inštitúcií sa na projekte podieľal aj Slovenský investičný holding.

Po finančnom uzatvorení projektu sa môže postupne spustiť výstavba na tých úsekoch obchvatu, ktoré majú platné stavebné povolenie. „Predpokladám, že všetky prípravné práce sa rozbehnú koncom leta, respektíve začiatkom septembra a plná výstavba bude v plnom prúde začiatkom budúceho roka,“ avizoval Brecely.

Konzorcium by malo podľa štátneho tajomníka Stromčeka rezortu dopravy predstaviť na začiatku leta harmonogram výstavby podľa jednotlivých úsekov. Obchvat Bratislavy má tvoriť časť diaľnice D4 a časť rýchlostnej cesty R7, dokončený by mal byť za štyri roky a tri mesiace.

Čítajte aj: OBRAZOM: Vieme, kadiaľ povedie obchvat Bratislavy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM