Nina Táborská Správy

Starosta Pekár si výrazne polepší. Zvýšenie jeho platu vyvolalo búrlivú diskusiu na prvom zasadnutí ružinovského zastupiteľstva

Dnes sa konalo prvé ustanovujúce zasadnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Ružinov. Staronový starosta Dušan Pekár si aj napriek búrlivej diskusii mesačne polepší o 671 eur. Poslanci neboli jediní, ktorým sa navýšenie nepozdávalo. Na zasadnutí vystúpili i zástupcovia občanov.

Ilustračný obrázok k článku Starosta Pekár si výrazne polepší. Zvýšenie jeho platu vyvolalo búrlivú diskusiu na prvom zasadnutí ružinovského zastupiteľstva
Zdroj: TASR

Noví miestni poslanci ružinovského zastupiteľstva dnes odobrili starostovi plat 3680 eur. Pekár, ktorý bol starostom aj v minulom volebnom období, doposiaľ mesačne zarábal 3009 eur. Po novom to bude 3680 eur. Nie všetci však s týmto navýšením súhlasili.

Za občanov vystúpila občianka Miklovičová, ktorá vyjadrila názor tých, ktorí s navrhovaným zvýšením platu nesúhlasia. „Považujeme za nekorektné, aby sa zvyšoval plat teraz, keď ešte ani nevieme, či sľuby, ktoré pán starosta dal, budú splnené,“ uviedla Miklovičová.

Na toto vyjadrenie nadviazal aj poslanec Slavomír Drozd: „Vieme, že v minulom volebnom období pán starosta porušil svoj sľub a prijal funkciu v dozornej rade Transpetrolu. Bral za to peniaze a tieto príjmy neskôr nepriznal. Inokedy na inú kauzu uviedol že si nepamätal. Takže ja si myslím, že zvyšovať takýmto enormným spôsobom plat človeku, ktorý si nepamätá a porušuje zákon, je zlé.“

Dodal, že je rovnako za to, aby sa najprv vyhodnotila jeho práca a sľuby a potom sa rozhodli, či sa bude alebo nebude navyšovať plat.

Poslanec Sloboda dodal, že „dať si hneď na prvom zastupiteľstve schvaľovať o 25 percent vyšší plat, to je už trochu silné.“

Zdá sa, že platové pomery starostov, ktoré upravuje zákon Národnej rady Slovenskej republiky, sú predmetom búrlivých diskusií miestnych zastupiteľstiev. Naposledy vyvolala táto téma ostrú diskusiu aj na prvom ustanovujúcom zasadnutí miestneho zastupiteľstva v Petržalke.

Podľa zákona nemôže byť starostovský plat nižší ako je uvedené. Miestne zastupiteľstvo ho podľa poslednej legislatívy môže zvýšiť najviac o 70 percent.

Starostovi Ružinova patrí minimálny mesačný plat 2629 eur. Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku. Priemerná mzda za minulý rok bola na úrovni 824 eur a Pekár je zaradený v ôsmej platovej skupine podľa počtu obyvateľov s násobkom 3,19.

Starostov plat musí miestne zastupiteľstvo prerokovať raz ročne. Od jeho platu sa odvíjajú aj platy jeho zástupcov, ktoré sú vo výške 75 percent.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM