Samospráva

Staré Mesto bude v tomto roku hospodáriť s 22-miliónovým rozpočtom

V tomto roku bude bratislavská mestská časť Staré Mesto hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 22 miliónov eur. Celkové príjmy by mali dosiahnuť 22.182.938 eur, celkové výdavky 21.943.938.

Ilustračný obrázok k článku Staré Mesto bude v tomto roku hospodáriť s 22-miliónovým rozpočtom
Zdroj: Dnes24.sk

Staré Mesto tak počíta s prebytkom vo výške 239-tisíc eur. Najviac získa mestská časť z daní, naopak najviac minie na vzdelávanie. Takýto návrh rozpočtu na tento rok dnes schválili staromestskí poslanci.

Podľa starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka bol tento rozpočet pripravovaný v časovej tiesni. „Viem si predstaviť lepší rozpočet, ale na to potrebujeme viac času. Našou prioritou je, aby sme hospodárili efektívne, znižovali výdavky a naopak zvyšovali príjmy,“ povedal na miestnom zastupiteľstve starosta s tým, že chce, aby bol budúci rozpočet mestskej časti lepší.

Prečítajte si tiež: Bratislava ostáva v rozpočtovom provizóriu: Poslanci rozhodli, že o rozpočte rokovať nebudú

Predložený návrh rozpočtu vyvolal medzi poslancami dlhú diskusiu. Miestna poslankyňa Martina Uličná predložila návrh na zníženie výdavkovej strany rozpočtu, a to tak, aby sa znížili výdavky na administratívu z navrhovaných 3,2 milióna eur na zhruba tri milióny eur, taktiež aj výdavky na propagáciu a marketing zo 70-tisíc eur na 40-tisíc a na právne i poradenské služby zo 79-tisíc eur na 69-tisíc eur.

Z celkovej sumy 239-tisíc eur odporučila dať 100-tisíc eur na zníženie výdavkov bežného rozpočtu a zvyšné financie prerozdeliť do výdavkových položiek na výstavbu, opravu a rekonštrukciu ciest či na rozvoj cyklodopravy.

Poslanci tento návrh prijali a napokon schválili bežné výdavky rozpočtu vo výške 18,3 milióna eur a kapitálové výdavky na úrovni 3,6 milióna eur. Staré Mesto tento rok najviac minie na vzdelávanie, v tejto položke rozpočtu sú zaradené základné a materské školy, školské jedálne a kluby detí.

Prečítajte si tiež: Zasadnutie petržalského zastupiteľstva začalo dnes netradične. Toto všetko už poslanci schválili

Celkovo je na tento účel vyčlenených 7,7 milióna eur na bežné výdavky a investície, čo je o takmer 600-tisíc eur viac ako v roku 2014.

Bežné príjmy sú oproti minulému roku približne o 540-tisíc eur vyššie a sú na úrovni 18,2 milióna eur. Najväčšiu položku v príjmoch tvoria daňové príjmy, ktoré sú v tomto roku vo výške 9,3 milióna eur. Celkové hospodárenie mestskej časti tvorí aj kapitálový rozpočet na úrovni 2,4 milióna eur a finančné operácie vo výške 1,5 milióna eur.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM