Správy Samospráva

Spomienka na Uhorsko: Nový bratislavský park pomenujú po ministrovi s maďarským menom

Uhorský minister, ktorý žil v 19. storočí, bol iniciátorom postavenia Starého mosta.

Ilustračný obrázok k článku Spomienka na Uhorsko: Nový bratislavský park pomenujú po ministrovi s maďarským menom
Zdroj: TASR

Na mapu bratislavského Starého Mesta pribudne od 1. júna Park Gábora Barossa.

Názov Park Gábora Barossa bude niesť priestor medzi ulicami Gajova, Alžbetínska, Dobrovičova a zadnou stranou Štúrovej ulice, pre ktorý sa po rekonštrukcii ujal pracovný názov Landererov park pri Šafárikovom námestí. Pomenovaný bude po vtedajšom uhorskom ministrovi priemyslu a dopravy, ktorý bol iniciátorom postavenia prvého stáleho železného mosta v Bratislave, vtedajšom Prešporku, ktorý je známy pod názvom Starý most.

Ďalšie novinky

V Starom Meste pribudnú aj Schody rabína Armína Friedera, Podchod pamäti a Podchod študentov 16. novembra 1989. Rozhodli o tom vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci, ktorí schválili pomenovanie štyroch verejných priestorov v centre hlavného mesta. Ešte v septembri 2020 návrh odobrili staromestskí miestni poslanci.

Schodmi rabína Armína Friedera, prvého povojnového rabína, sa pomenujú schody pri Moste SNP tvoriace spojnicu medzi Židovskou ulicou a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia, teda kde do asanácie v roku 1969 stála Neologická synagóga a kde sa v súčasnosti nachádza centrálny pamätník obetí holokaustu.

Zároveň podchod pre peších pod oboma hlavnými komunikáciami Mosta SNP, ktorý spája schody zo Židovskej ulice s Rybným námestím, bude niesť názov Podchod pamäti. V tejto súvislosti chce Židovská náboženská obec Bratislava tento podchod v zanedbanom a nedôstojnom stave obnoviť. Kľúčovou súčasťou zámeru bude pomocou modernej audiovizuálnej projekcie, nadväzujúc na centrálny pamätník holokaustu, pripomenúť mená vyše 10-tisíc židovských obyvateľov Bratislavy, ktorí sa stali obeťou rasovej perzekúcie. Druhá časť bude pozostávať z projekcie historických fotografií, ktoré aj pomocou slovenských a anglických popisných textov stručne priblížia dejiny židovskej komunity v hlavnom meste spolu so zaniknutými objektmi podhradia.

Pomenovať by sa mal taktiež podchod pod Hodžovým námestím, a to na Podchod študentov 16. novembra 1989. Pripomínať má „hlas a odvahu mladých ľudí, v roku 1989 študentov bratislavských vysokých a stredných škôl, s ktorou verejne vyjadrili svoje postoje k vtedajšiemu dianiu a nespokojnosť s totalitným komunistickým režimom“.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM