Rôzne

Spoločné poľovačky v Pečnianskom lese sú naďalej zakázané

Spoločné poľovačky v chránených územiach sa nepáčia občianskemu združeniu Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Ilustračný obrázok k článku Spoločné poľovačky v Pečnianskom lese sú naďalej zakázané
5
Galéria
Zdroj: TASR

Spoločné poľovačky na diviačiu a škodnú zver na území chránených areálov Pečniansky les a Jarovská bažantnica, v ktorej platí 4. stupeň ochrany prírody, sú naďalej zakázané.

Zákaz platí aj naďalej

Vyplýva to z februárového rozhodnutia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Ním envirorezort zrušil rozhodnutie Okresného úradu Bratislava o povolení výnimky na spoločné poľovačky.

„Ministerstvo zrušilo rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, odboru starostlivosti o životné prostredie, a vec vrátilo okresnému úradu na nové prerokovanie a rozhodnutie,“ uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Hlavným dôvodom podľa neho bolo, že prvostupňové rozhodnutie nevychádzalo zo spoľahlivo zisteného stavu veci.

O výnimku zo zákazov spoločných poľovačiek na daných územiach požiadala Jarovská poľovnícka spoločnosť. Podanie odôvodnila tým, že takáto poľovačka sa považuje za vhodný nástroj chovateľského zásahu do početnosti premnoženej populácie diviačej zveri. Poukázala tiež na to, že je v súlade s nariadením týkajúcim sa zabezpečenia kontroly a zabránenia šírenia afrického moru ošípaných.

„Účinným spôsobom sa tak má zabrániť aj vzniku škôd spôsobovaných diviačou zverou v blízkom urbanizovanom území. V kontakte s chránenými územiami sú obytné zóny, ale aj cesty s intenzívnou dopravou, vrátane diaľnice,“ priblížil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR, pod ktorý okresný úrad spadá.

Povolenie výnimky

Okresný úrad pri povolení výnimky vychádzal aj z odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody SR, ktorá odporučila výnimku udeliť. A to v zmysle a za podmienok predchádzajúcej výnimky z roku 2015, teda aby v dôsledku spoločnej poľovačky nedošlo k zhoršeniu priaznivého stavu fauny a flóry.

„Okresný úrad Bratislava pritom zohľadnil aj doteraz úradu známe skutočnosti a poznatky, že žiadateľ v uvedených územiach mal už viackrát povolenú výnimku na rovnaké činnosti súvisiace s výkonom práva poľovníctva a doteraz neboli pri ich vykonávaní zaznamenané žiadne porušenia zákona alebo zistené iné negatívne vplyvy činnosti v územiach,“ doplnil tlačový odbor.

Ochranári sú proti

Spoločné poľovačky v daných chránených územiach sa však nepáčia občianskemu združeniu Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré voči rozhodnutiu okresného úradu podalo sťažnosť. „Spoločná poľovačka je vyššia úroveň normálnej poľovačky, keď príde veľké množstvo strelcov a honcov a pre náhodných návštevníkov lesa to môže byť veľmi nebezpečné. Les je pritom istým spôsobom chránené územie a takéto niečo, keď je v intraviláne mesta, by sa nemalo robiť,“ poznamenal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia.

Pripustil, že možno sa na poľovačky nikto nesťažoval, lebo si ľudia často myslia, „že asi tam má poľovačka byť a niekto ju povolil.“ Lesoochranárske zoskupenie však podľa neho dostalo viacero oznámení o výstreloch v Pečnianskom lese od cyklistov či peších. Ospravedlnením nemôže byť podľa Lukáča ani to, že povolenie poľovníci už v minulosti mali.

„Našou snahou nie je zakázať poľovníctvo ako také. Máme k nemu určité výhrady. Ale mali by byť nejaké limity, mantinely, v ktorých sa to pohybuje. Toto je už určite za hranicou,“ myslí si Lukáč. Verí, že spoločné poľovačky sa v Pečnianskom lese organizovať nebudú. „Bažantnica je trochu iný problém, ale ani tam to nemá zmysel,“ dodal Lukáč.

Jarovská poľovnícka spoločnosť doteraz na otázky TASR neodpovedala.

Ilustračný obrázok

Poľovačka
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM