Martin Zvolensky Iné športy

Slovenskí vodáci ryžovali v slovinskom Tacene

Na rieke Save v slovinskom Tacene sa počas víkendu predstavila svetová vodácka špička. Slovenskí reprezentanti už roky potvrdzujú, že na divokej vode patria k favoritom. Svoje zastúpenie mala aj Bratislava. Bratislavskí rodáci, ktorí majú základný tá

V sobotu zahájili medajlovú žatvu bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, v kategórii deblistov C2, hneď zlatom. Obhájili tak titul z posledného šampionátu a zlato z Tacenu je ich tretie v rade. Ďalšia posádka, Tomáš Kučera – Ján Bátik skončila na 10.mieste a bratranci Škantárovci, úradujúci majstri Európy z Čunova, zostali pred bránami finále. Bratislavčanka Jana Dukátová v popoludňajšej finálovej jazde v K1 predviedla svoje kvality a nakoniec získala ,,len“ striebro, keď stratila na Rakúšanku Corinnu Kühnleovu, niečo viac ako 5 sekúnd Slovenskí deblisti obhajovali zlato v pretekoch hliadok. Dve trestné sekundy zo siedmej bránky napokon rozhodli, čo v konečnom poradí znamenalo 4.priečku. Nedarilo sa ani ženám. V hliadkach kajakárok, v zložení Jana Dukátová, Dana Beňušová a Gabriela Stacherová sa podarilo nazbierať až 8 trestných sekúnd, a tak 6. priečka dievčatá nepotešila. Navyše Dana Beňušová a Gabriela Stacherová neuspeli ani v individuálnych disciplínach.

V nedeľu, v záverečnom dni MS, sa predstavili singlisti. O tom, že sa medailová zbierka rozrastie asi nik nepochyboval. Jana Dukátová dala s viac ako 10 sekundovým náskokom v semifinálovej jazde, jasne najavo, že boje o medajlu v C1-tke, berie veľmi vážne. Do finále sa kvalifikovala aj Katarína Macová a tiež muži. Medzi našich vodákov sa dostal len Nemec Benzien, prvý skončil Slafkovský, za ním Beňuš a štvrtý Michal Martikán s jedným ,,ťukom“ na 11.bránke. Finále singlistiek bolo v réžii bratislavskej vodáčky. V perejách Sávy vyryžovala k striebru aj zlato a stala sa premierovou víťazkou, pretože táto kategória sa jazdila prvýkrát oficiálne až v Tacene. Katarína Macová obsadila 5.priečku. **
Finálové výsledky**
C1 ženy: 1. Jana Dukátová (SR) 125,71 (2), 2. Leanne Guineová 131,90 (2), 3. Jessica Foxová (Austr.) 134,18 (4), …5. Katarína Macová (SR) 151,08(0)

Jana Dukátová: „Super, paráda, tak rýchlo mi ubehla jazda, bolo to bleskové, odrazu som bola v cieli. Do dvojky bránky som sa neskoro chytila, no odvtedy to išlo všetko hladko. O časoch súperiek som nevedela, bola som nepopísaná tabuľa, išla som do finálovej jazdy s čistou hlavou.“

Sezónna vizitka:
prvenstvom vo Svetovom pohári
titulom majsterky Európy a striebro
MS v Tacene zlato a striebro.

„Túto sezónu na začiatku, keď sme sa s trénerom rozhodli jazdiť aj kanoe, veľmi sme váhali, či to neovplyvní výkonnosť v kajaku. Hrozili aj zranenia, no oplatilo sa, nazbieraná technika zo singlov sa zíde aj v kajaku. Takýto výsledok bude asi ťažké zopakovať, vôbec neviem, ako sa situácia vyvinie. Na budúci rok je olympijská kvalifikácia a je pochopiteľné, že kajak dostane u mňa prednosť“, dodala Jana Dukátová
Zlatú medailu Jana Dukátová krájala ako tortu. „Venujem ju predovšetkým trénerovi Roóbertovi Orokockému, podporoval ma, veril mi aj v tejto disciplíne, no vďaku si zaslúžia všetci, čo sa o mňa tu v Tacene starali a moji rodičia. Eskimácky obrat v cieli bol výrazom radosti, našťastie sa na trati nevyskytol, tak som si ho dopriala a vychutnala.“

Druhú medailu vybojoval singlista Michal Martikán, jeho striebro znamená, že desiatykrát získal na MS medailu (4–3–3) v nepretržitom rade za sebou od roku 1995.

Finálové výsledky
C1 muži: 1. Tony Estanguet (Fr.) 95,70 (0), 2. Michal Martikán (SR) 98,61 (0(), 3. Jordi Domenjo (Špan.) 99,41 (0), 4. Matej Beňuš (obaja SR) 99,89 (2), 5. Alexander Slafkovský 101,11 (2)

„Semifinálová jazda bola pomerne dobrá na to, že som ju nešiel úplne na doraz, v niektorých momentoch bola lepšia ako finálová,“ hodnotil sa strieborný Michal Martikán. „Na začiatku som vyšiel vysoko z protiprúdnej bránky, chytilo ma do valca, a tam som stratil šancu na lepšie umiestenie. So striebrom som spokojný, no medzi treťou a šiestou bránkou to nebolo úplne ideálne.“

Zlatú na MS slalomárov v slovinskom Tacene vybojovala aj hliadka singlistov v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš.
V záverečných pretekoch hliadok kajakárov obsadilo Slovensko v zložení Tomáš Mráz, Kamil Kaniščák a Ján Šajbidor siedme miesto.

Slovenská výprava sa s piatimi medailami (3–2–0) opäť stala na MS najúspešnejšou, tak ako predtým na OH, MS a ME. Gratulujeme!!!