Slovenská akadémia vied potrebuje nových vedcov. Chce ich nájsť aj v zahraničí
Slovenská akadémia vied (SAV) bude pre svoje nové centrum excelentnosti potrebovať nových vedcov. Tých chce hľadať aj v zahraničí.
Nové centrum excelentnosti pre využitie pokročilých materiálov bude potrebovať nových vedcov. Tých nebude podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka hľadať len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Prilákať by ich mali aj lukratívnejšie platové podmienky.
Lukratívnejšie pozície
„Určite budeme potrebovať ďalších vedcov. Máme predstavu, že by sme otvorili toto pracovisko a obsadzovali tie najvyššie posty štandardným medzinárodným konkurzom. Nerobili by sme to iba na domácej pôde z prísne domácich zdrojov, ale chceme to otvoriť,“ uviedol Šajgalík.
Podľa jeho slov sa SAV často vyčíta, že je veľmi málo internacionalizovaná a je sústredená iba na domáce pracovné kapacity. „My si to uvedomujeme, len je veľmi náročné internacionalizovať, keď vedecký pracovník má 850 eur. Tu by sme vytvorili pozície, ktoré by boli predsa len troška lukratívnejšie,“ dodal Šajgalík.
Význam projektu
Projekt CEMEA – vybudovanie spoločného centra excelentnosti pre využitie pokročilých materiálov – prešiel hodnotiacim sitom v schéme Teaming, ktorú zastrešuje Európska komisia. Z viac ako 150 európskych projektov ho vybrali experti do prvej 13-tky. SAV na vybudovanie tohto centra získala 30 miliónov eur. Na Slovensku tak bude pokračovať výskum v oblasti pokročilých materiálov, ktoré sa neskôr využijú v biomedicíne, biotechnológiách či udržateľnej energetike.
SAV bude na tomto projekte úzko spolupracovať aj s priemyslom, čo by malo podľa predsedu SAV naštartovať novú éru na Slovensku. „Často sa totiž dostávame do pozície, že máme vyspelý priemysel, a ten iba zamestnáva šikovných ľudí. Chceli by sme sa posunúť o jeden vážny krok ďalej, aby sa poznatky, ktoré vznikajú na Slovensku, dali pretaviť do zmysluplných pridaných hodnôt v priemysle,“ dodal Šajgalík.
Ilustračný obrázok