Nina Táborská Rôzne

Sloboda zvierat radí: Ako môžete pomôcť vášmu psovi prežiť stres z novoročných osláv?

Petardy, delobuchy, ohňostroje... Zábava pre ľudí, peklo pre zvieratá. Viete čo robiť, ak sa aj váš štvornohý miláčik bojí počas novročných osláv zábavnej pyrotechniky? O tom, čo zvieratá prežívajú v tento deň hovoria Silvia Čaňová a Pavla Dugovičová zo Slobody zvierat.

Ilustračný obrázok k článku Sloboda zvierat radí: Ako môžete pomôcť vášmu psovi prežiť stres z novoročných osláv?
Zdroj: TASR

Aké sú účinné rady pre majiteľov, ak sa ich domáci miláčikovia na Silvestra boja ohňostrojov, rakiet, …?

Základným pravidlom je nevystavovať zviera zbytočnému stresu. V tento deň nechodiť na dlhé vychádzky. Skrátiť čas venčenia iba na nevyhnutne nutný čas. Určite zabezpečiť psíka pred zabehnutím, teda mať ho na vôdzke a označeného menovkou, aj v prípade ak je začipovaný. Čip je dôležitý aj preto, že niekedy sa psík v úľaku vyvlečie z vôdzky aj obojku a ujde. Bez čipu sa v tom okamihu stáva zviera neidentifikova­teľným. Aj keď sa nám podarí ho odchytiť a umiestniť do útulku, nemáme ako nájsť majiteľa a psík ostáva v útulku, čo je preňho ďalší stres. Ak je to možné, nenechávať zviera samé v byte. V čase najväčšieho hluku by mu majiteľ mal umožniť skryť sa do najviac odhlučnenej miestnosti. Vo väčšine prípadov je to kúpeľňa, či WC.

Čo so psami, ktorí žijú vonku na záhrade?

Ak je to psík pri rodinnom dome a nie je zvykom ho púšťať dovnútra, určite treba spraviť v tento deň výnimku a pustiť ho. Treba si uvedomiť, že akékoľvek zvuky zviera vníma omnoho intenzívnejšie, ako človek. Treba mať na pamäti, že delobuchy sú zdrojom stresu a dokonca znamenajú straty na životoch aj pre hospodárske a voľne žijúce živočíchy – vtáky, lesné zvieratá…

Ak nezaberá ani to a zviera sa stále bojí, existujú aj iné možnosti?

V prípadoch extrémne plachých zvierat je možné po konzultácii s veterinárnym lekárom podať aj lieky na upokojenie. V každom prípade je však prítomnosť majiteľa najväčším prínosom na upokojenie vystrašeného zvieratka.

Čo s obyvateľmi útulku, ktorí prekonávajú takýto stres, máte posilnené služby?

Našťastie náš útulok je mimo zóny silvestrovskej “zábavy”. Aj keď máme službu aj v noci, ešte nikdy sme nemuseli riešiť delobuchy, či inú tzv. zábavnú pyrotechniku použitú v okolí útulku. Skôr však riešime desiatky výjazdov k prípadom stratených a zabehnutých zvierat v celom meste. Tu by som chcela vyzdvihnúť mimoriadnu ústretovosť občanov a polície- mestskej a štátnej, ktorí nám veľmi pomáhajú pri hľadaní majiteľov zabehnutých zvierat, aby sa dostali čo najskôr domov a nemuseli tráviť Silvester v útulku.

Mali by ste vedieť, že:

  • Zvieratá majú oveľa citlivejšie zmysly ako my – ľudia
  • Výbuchy spôsobujú zvieratám popáleniny, poškodenia sluchu a zraku, ťažké zranenia a smrť
  • Psy a mačky v panike utekajú a môžu vbehnúť pod auto alebo sa stratiť – tie šťastnejšie skončia v útulkoch; keď si pomýlia pyrotechniku ​​s hračkou – bývajú následky tragické
  • Vydesené divožijúce zvieratá opúšťajú svoje teritóriá a úkryty a môžu sa stať obeťou dopravnej nehody; u gravidných cicavcov môžu výbuchy spôsobiť potrat
  • Zmätení vtáci narážajú do budov či drôtov elektrického vedenia a hynú
  • Zábavná technika môže spôsobiť požiar, znečisťuje životné prostredie a škodí nám všetkým

Zaujímavé informácie k tejto téme poskytla organizácia Společnost pro zvířata.

Prečítajte si tiež: Chcú im pomôcť, no v skutočnosti im ubližujú. Chorobné hromadenie zvierat je vážnym problémom aj v Bratislave

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM