Kultúra

Skvelé filmy európskych režisérov: Začína sa premietanie v letnom kine v Berlinke

Slovenská národná galéria a spoločnosť Film Europe pokračujú aj tento rok v obľúbenom projekte letného kina.

Ilustračný obrázok k článku Skvelé filmy európskych režisérov: Začína sa premietanie v letnom kine v Berlinke
Zdroj: SNG

V galerijnej kaviarni Berlinka v Bratislave uvedú žánrovo rôznorodé filmy od európskych režisérov. „Mnohé s oceneniami či nomináciami z významných filmových festivalov,“ informovala Klára Hudáková, manažérka pre publicitu SNG. Projekcie sa uskutočnia každú stredu od 1. júla do 26. augusta vždy o 20.30 h.

Bedári

Program otvorí francúzska dráma Bedári. Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do súčasného Montfermeilu, toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná.

Rebelky

Diváci sa môžu tešiť aj na komédiu Rebelky od režiséra Allana Mauduita. Rozpráva príbeh Sandry, bývalej miss regiónu Nord-Pas-de Calais, ktorá nemá prácu ani vzdelanie, a preto sa vráti bývať k matke. Nájde si prácu v miestnej konzervárni, kde musí odrážať návrhy svojho šéfa, ktorému nešťastnou náhodou spôsobí smrť. Pri nehode sú prítomné dve jej kolegyne. Keď sa tri robotníčky chystajú privolať pomoc, objavia v skrini mŕtveho tašku plnú peňazí. A vtedy sa začnú problémy.

Brankár

V letnom kine v galerijnej kaviarni premietnu tiež životopisnú drámu Brankár (r. Marcus H. Rosenmüller). Príbeh legendárneho futbalistu Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek svojmu nemeckému pôvodu. Vďaka svojim výnimočným schopnostiam a vytrvalosti sa dokázal z nenávideného „nácka“ stať britským národným hrdinom.

Bert Trautmann sa narodil v Nemecku v roku 1923, počas vojny sa ako výsadkár aktívne zapájal do bojov. Ku koncu vojny ho zajali britskí vojaci a držali ho v tábore, kde si všimli jeho talent. Napriek počiatočnej nenávisti fanúšikov pôsobil v tíme Manchestru v rokoch 1948 až 1964. Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1958 vo finále Anglického pohára. Vtedy pre svoj tím vybojoval víťazstvo, keď dohral zápas navzdory život ohrozujúcemu zraneniu.

Jednotné vstupné bude 4 eurá. Viac o programe sa dozviete TU.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie