Správy Samospráva

Skrášlite svoje okolie: Petržalka spustila program adopcie zelene

Aktívni obyvatelia sa takýmto spôsobom starajú napríklad o niektoré z predzáhradiek.

Ilustračný obrázok k článku Skrášlite svoje okolie: Petržalka spustila program adopcie zelene
12
Galéria

Petržalka obyvateľom pomôže participovať na skrášľovaní svojho okolia. Program adopcie zelene tiež prináša jasnejšie pravidlá pri výsadbe zelene. Predísť by sa malo napríklad problémom samovoľnej výsadby v blízkosti inžinierskych sietí, ale aj drevín, ktoré nie sú vhodné pre každú lokalitu, vrátane alergénnych či inváznych druhov.

Starajte sa o zeleň

Adopčný program má pomôcť pri participácii na pozemkoch vo vlastníctve alebo správe Petržalky. Mestská časť za určitých podmienok umožní vstup žiadateľom na plochy zelene, aby sa o ne mohli starať. „V niektorých prípadoch sa to už deje. Aktívni obyvatelia sa takýmto spôsobom starajú o niektoré z predzáhradiek,“ podotkla Daniela Vašková Kasáková, vedúca oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

Žiadosť o adopciu zelene môžu podávať fyzické i právnické osoby, občianske iniciatívy či miestne organizácie, neziskové organizácie, občianske združenia alebo vzdelávacie inštitúcie. V rámci podmienok musia byť predmetné plochy zelene vo vlastníctve alebo správe mestskej časti a musia byť verejne prístupné. Žiadateľ je povinný starať sa o zeleň minimálne tri roky, a to bez nároku na finančnú odmenu.

Formulár žiadosti je prístupný na webovej stránke mestskej časti. V rámci neho môžu žiadatelia zároveň priblížiť svoju predstavu o tom, ako by podľa nich mala daná plocha vyzerať. Vyplnený formulár je potrebné zaslať poštou do podateľne miestneho úradu alebo elektronicky prostredníctvom e-mailovej adresy tatiana.rattayova@petrzalka.sk. Okrem výsadby zelene bude možné týmto spôsobom riešiť aj osadenie doplňujúceho mobiliáru.

Program adopcie zelene schválili miestni poslanci v apríli. Mestská časť ho spustila po vzore hlavného mesta či iných samospráv.

Ilustračné foto

Viac o projektoch v Bratislave

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM