Rôzne Správy

Skončila karanténa 107 väzňov aj jedného kaplána

Na otvorenom oddelení v bratislavskom väzení skončila preventívna karanténa 107 odsúdených, troch príslušníkov - referentov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a jedného kaplána.

Ilustračný obrázok k článku Skončila karanténa 107 väzňov aj jedného kaplána
Zdroj: TASR

V karanténe boli v súvislosti s prvým potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 u odsúdené­ho väzňa.

Informoval o tom na svojej facebookovej stránke ZVJS. „Referenti mali na starosti realizáciu prijatých osobitných protiepidemických opatrení. V ústavnej karanténe boli zatvorení 14 dní 24 hodín denne, kde boli nápomocní vo všetkom 107 odsúdeným,“ uvádza sa ďalej na stránke ZVJS.

Karenténa

Táto pre príslušníkov dobrovoľná karanténa nebola jednoduchá, pretože plnili úlohy a viaceré profesie naraz.

„Za najdôležitejšie považovali vzniknutú situáciu správne a spoločne odkomunikovať a zachovať pokoj, denne poskytovali informácie odsúdeným o priebehu ochorenia. Snažili sa vynahradiť nevyhnutnú laickú zdravotnú starostlivosť a pravidelne im merali teplotu. Vizuálne sledovali zdravotný stav odsúdených a nepretržite telefonicky komunikovali všetky akékoľvek vzniknuté príznaky s ústavným lekárom. Plnili dočasne povinnosti a úlohy pedagógov, ktorí boli ponechaní po kontakte s nakazeným v domácej karanténe,“ priblížil ZVJS.

Väzenský kaplán

Podľa ZVJS prítomnosť kaplána v karanténe bola mimoriadne dôležitá. „Obzvlášť teraz, keď sa cítili byť v ohrození života, sa našli takí odsúdení, ktorí akúkoľvek formu duchovnej podpory prijali a žiadali väzenského kaplána o individuálny pohovor. Väzenský kaplán počas dňa plnil rôzne iné úlohy, ktoré ani nevyplývajú z jeho profesie,“ vyplýva zo správy ZVJS.

Vedenie ústavu Bratislava vyvíja maximálne úsilie, aby sa všetci príslušníci zboru podrobili testovaniu na COVID-19 a domov k svojim blízkym sa tak mohli vrátiť bez strachu a s pocitom, že sú zdraví.

Potvrdený väzeň

Na nový koronavírus bolo doteraz v ústavoch testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa. Ochorenie na COVID-19 u odsúdeného potvrdil ZVJS 23. marca. Väzeň bol po pozitívnom teste eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne.

V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM