Škola a stres majú k sebe blízko. Ako sa s ním vysporiadať a podať čo najlepší výkon?
Vzhľadom na zvyšujúce sa požiadavky na vzdelanie zažívajú žiaci a študenti stále väčší školský stres. Či už ide o prvákov, ktorí v utorok nastúpili po prvýkrát do školy a čakajú ich okrem nového prostredia aj nové úlohy, alebo o deviatakov a stredoškolákov, ktorí sa pripravujú na záverečné skúšky.
Školský stres pozná každý. Nie všetci ale vedia, ako sa s ním vysporiadať. Primárne pritom nemusí ísť o stres zo skúšok a písomiek.
V utorok začal nový školský rok a pre niektorých znamenal aj štart na novej škole. O tom, ako zvládnuť stres z nového školského prostredia hovorí aj Marek Madro, zakladateľ internetovej psychologickej poradne pre mladých IPčko.sk
„Väčšina ľudí pociťuje vnútornú nervozitu a stres, ktorý často pramení práve zo zmeny, ktorá nastala a na ktorú si potrebujú zvyknúť. Pomôcť v tomto boji so stresom dokáže uľahčiť kontakt s niečím, čo je človeku známe.“
Pre niekoho je to kamarát, pre iného stará lavica, niečo vďaka čomu sa cíti istejšie.
Pri najmenších žiakoch pomôžu rodičia. Tí ale zažívajú niekedy oveľa väčší stres ako ich deti a je dôležité, aby ním nenakazili aj svojich potomkov. Ide najmä o začiatok školského roka. Hovorí o tom aj Marek Madro.
„Je pravda, že rodičia niekedy prežívajú začiatok školského roka ťažšie ako deti samotné. Problémom je, že sa môže stať, že týmto stresom zbytočne doslova nakazia aj všetkých naokolo. Aby sa tomu predišlo, stačí iba komunikácia.“
Ako ďalej uviedol: „Ak sa aj deti necítia v prvé školské dni zrovna bezstarostne, možno práve spomínaný rozhovor a záujem zo strany ich rodiny, dokáže zmierniť ich prežívaný stres a napätie a riešenia prípadných problémov je dobré hľadať spolu ako rodina.V prípade, že sú ich obavy opodstatnené, dôležitá je komunikácia všetkých zainteresovaných strán.“
Okrem rodičov tiež môže pomôcť jednoduchy plán, vďaka ktorému si vieme učenie rozdeliť a správne načasovať.
Správne si rozvrhnúť čas
Je veľmi dôležité mať svoj harmonogram a rozdeliť si všetky zadané úlohy do menších blokov. Medzi jednotlivými blokmi si môžeme dopriať krátku prestávku, vyplnenú aktivitou, ktorá nás baví a náš rozum pri nej nemusí pracovať na plné obrátky. Pomôcť môže aj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu.
Vhodné študijné prostredie
Prostredie v ktorom sa učíme je oveľa dôležitejšie ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vhodné farby, dostatok svetla a dobrý písací stôl. Vytvorenie upokojujúceho prostredia môže znížiť stres a pomôže učiť sa ľahšie. Pozitívne účinky má napríklad mäta prieporná, preto má čaj alebo obyčajná vonná tyčinka účinky, ktoré doslova prebudia náš mozog.
Dostatok spánku
Ak chceme, aby bol náš výkon optimálny, musíme byť predovšetkým dobre oddýchnutý. Nejeden výskum ukazuje, že tí, ktorí zanedbávajú spánok majú väčšie problémy s učením a samotným zapamätávaním si nových vecí. Navyše, vytvorením vlastného harmonogramu a vhodným rozvrhnutím času si pokojne môžeme dopriať krátky spánok aj počas prestávok v učení.
Rozvíjať optimizmus
Je vedecky dokázané, že optimisti sa ľahšie vysporiadajú so zlyhaním, sú zdravší, majú menej stresu a sú úspešnejší. Naučiť sa vyplniť si čas aktivitami, ktoré nás robia štastnými a využiť tieto výhody pre seba padne na úrodnú pôdu. O to lepšie budú totižto naše študijné výsledky.
Existuje niekoľko rád a tipov ako zvládnuť školu bez stresu, o jednom účinnom hovorí aj Madro: “Netreba sa nechať pohltiť myšlienkami a katastrofickými scenármi, ktoré sa nám v hlave premietajú. Nie sme jediní v takejto situácii."
Podobne sú na tom aj všetci ostatní v triede . "Pri takejto úvahe si človek zrazu uvedomí, že má so zatiaľ neznámymi ľuďmi v miestnosti toho spoločného viac než si pôvodne myslel. A potom už ostáva len zhlboka sa nadýchnuť a prekonať ostych, pretože tém na rozhovor je viac než dosť,“* dodáva Madro na záver.