Aktualizované Rôzne

Šéf NÚDCH L. Kužela ponúka po spore o liečbu chlapca svoju funkciu

Kužela vyzval ľudí, aby sa rozhodli, akú chcú mať neurochirurgiu. Nesúhlasí s tým, že neurochirurg J. Šteňo by mal ako jediný patent na manažovanie detských pacientov s nádorom mozgu.

Ilustračný obrázok k článku Šéf NÚDCH L. Kužela ponúka po spore o liečbu chlapca svoju funkciu
Zdroj: TASR

Generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ladislav Kužela ponúkol v utorok svoju funkciu. Urobil tak po medializácii prípadu 15-ročného chlapca s nádorom, o ktorého liečbu sa sporili dve štátne nemocnice.

Boj neurochirurgií

Kužela vyzval ľudí, aby sa rozhodli, akú chcú mať neurochirurgiu. Nesúhlasí s tým, že neurochirurg Juraj Šteňo by mal ako jediný patent na manažovanie detských pacientov s nádorom mozgu.

„Tu naozaj nejde o mňa, som lekár, ale som aj manažér. Som riaditeľ nemocnice a zodpovedám za jej chod a za jej stav. Zodpovedám za zdravie našich pacientov, našich detí. Ja toto naozaj nemôžem dopustiť. Ja sa na ten úpadok nechcem dívať. A keďže mi je to sväté, tak mi asi nič iné, ako ponúknuť svoju funkciu, neostane,“ povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Hoci si váži kredit a odbornosť neurochirurga Šteňa, tvrdí, že boj na neurochirurgii začal práve on, odkedy sa prednostom Neurochirurgickej kliniky stal syn Juraja Šteňa, Andrej Šteňo. Chceli si podľa Kuželu neurochirurgiu privlastniť a nedať šancu iným lekárom. „Boj neurochirurgií sa nezačal pred dvoma mesiacmi. Ten príbeh sa začal v roku 2006,“ uviedol.

Operácie detí

Podľa vedúceho lekára Neurocentra Bruna Rudinského dosiahol Šteňo „úplné dno, pretože si za rukojemníka berie deti a rodičov“. Zhoduje sa tiež s nesúhlasom Kuželu, že Šteňo má byť jediný neurochirurg na Slovensku, ktorý môže rozhodovať o osude detského pacienta. „Ak to tak má byť, tak moja medicínska, neurochirurgická profesionálna cesta končí. Ak to má byť takto, tak ja v tomto momente skladám funkciu vedúceho lekára detského Neurocentra,“ uviedol Rudinský.

Operatér v Neurocentre Robert Chrenko prišiel z Rakúska na Slovensko a podľa jeho slov sa začali rozbiehať operácie detí. On stál za prvou operáciou 15-ročného chlapca, ktorého prípad bol medializovaný. „Potom prišla jedna plačúca matka a slávny profesor, ktorý priamo rozprával o mojom údajnom pochybení pred všetkými médiami. Moje vysvetlenie v tomto mediálnom lynči úplne zaniklo,“ hovorí.

Je presvedčený, že svoju prácu odviedol perfektne, no napriek tomu došlo k jeho zdiskreditovaniu. „Chcem oznámiť, že dávam výpoveď a zvažujem svoj odchod zo Slovenska, z ktorého som bol takpovediac vyštvaný,“ skonštatoval Chrenko.

Všetci traja pripomínajú, že tu nejde o boj politickej strany, ani o boj štátu, ale ide o pacienta, pre ktorého chcú to najlepšie.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM