Nina Táborská Samospráva

Šéf architektov Slovenska Juraj Hermann: Z garáží na hrade treba spraviť galériu

Na mieste garáží pod Bratislavským hradom by mali vzniknúť veľké priestory výstavného charakteru. Myslí si to prezident Spolku architektov Slovenska Juraj Hermann. Zodpovedných preto vyzýva, aby ešte rokovali a skúsili projekt prehodnotiť.

Ilustračný obrázok k článku Šéf architektov Slovenska Juraj Hermann: Z garáží na hrade treba spraviť galériu
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Generálny projektant stavby Ivan Masár tvrdí, že každý projekt možno zmeniť, otázne však je, aký bude mať nová funkcia osoh. „Funkcia garáží do tohto kultúrneho priestoru nepatrí. Je to obslužná funkcia, ktorá bola vyriešená mimo areálu hradu. Oproti parlamentu sú vybudované garáže, ktoré majú vyše 200 parkovacích miest a využívaných je asi len 60,“ povedal Hermann.

Nevie si predstaviť, že by niekoho napadlo na Pražskom hrade budovať podzemné štvorpodlažné garáže. „Je to priestor, ktorého územie je nesmierne cenné a s ktorým treba nakladať zodpovedne, aj vzhľadom na budúce generácie i náš obraz v Európe ako kultúrneho národa,“ zdôraznil.

Prečítajte si tiež: Aktivisti sa nevzdávajú! Výstavbu garáží v areáli Bratislavského hradu treba obmedziť

Spolok architektov Slovenska preto napísal predsedovi Národnej rady SR Petrovi Pellegrinimu otvorený list. Žiadajú ho, aby projekt ešte prehodnotili. Hermann si však uvedomuje, že ich iniciatíva prichádza už dosť neskoro. „Dnešná situácia je takmer nezvratná, asi nikto nechce, aby sme tam naspäť vozili haldy kameňa, to by bol nezmysel. Máme ale za to, že ten objekt by sa dal ešte preprojektovať,“ podotkol.

Vynechaním dvoch stropov by tam podľa neho mohli vzniknúť dva veľké priestory výstavného charakteru. „Slovenská národná galéria má iste depozity, ktoré nemá kde vystavovať. Na hrady sa podľa mňa vstupuje hradnými bránami, a nie vjazdom do podzemných garáží,“ dodal.

Masár reagoval, že zmeniť projekt sa dá vždy. „Treba ale zvážiť, nakoľko ten priestor bude dobre využitý,“ podotkol. Garáže majú podľa jeho slov zaviesť absolútny zákaz vjazdu autom do areálu hradu, pretože ten sa dnes občas podľa neho stáva parkoviskom.

Prečítajte si tiež: ROZHOVOR: Architekt Ferdinand Milučký: Výstavba garáží na hrade je surovosť najvyššieho stupňa

„Otázka znie aj tak, či je lepšie mať z areálu hradu parkovisko, alebo či v podzemí, s vjazdom, ktorý bude mimo areálu, radšej tie autá umiestniť a nechať areál pre návštevníkov,“ uviedol.

Iniciatíva tiež podľa Masára mala prísť v roku 2008, keď bol zámer prvýkrát prezentovaný. „V podstate nikto sa o to vtedy nezaujímal a aktivity začínajú v momente, keď je stavba spolovice hotová. Obdobie, kedy sa dalo debatovať, bolo ale vtedy,“ zdôraznil.

Masár tiež pripomenul, že ak by sa práce teraz zastavili, mohlo by to znamenať prerušenie na relatívne dlhé obdobie. „A s neblahým dôsledkom práve na tie veci, ktoré chceme ochrániť,“ dodal.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM