Samospráva

Ako sa zmení lokalita pri Zlatých pieskoch? Ružinov začína obstarávať ÚPZ záhradkárskej osady Mokráň záhon

Dôvodom rozhodnutia spracovať predmetnú územnoplánovaciu dokumentáciu je narastajúci počet čiernych stavieb.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa zmení lokalita pri Zlatých pieskoch? Ružinov začína obstarávať ÚPZ záhradkárskej osady Mokráň záhon
Zdroj: TASR

Bratislavský Ružinov začína s obstarávaním územného plánu zóny (ÚPZ) Zlaté piesky, konkrétne pre lokalitu záhradkárskej osady Mokráň záhon. Ide o územie s rozlohou 26,2 hektára, ktoré je funkčne určené pre záhrady a záhradkárske a chatové oblasti, kde však pribúdajú čierne stavby často využívané na trvalé bývanie.

Občania môžu pripomienkovať

„Mať k dispozícii územný plán zóny je pre obec nevyhnutnosťou. Ak nechceme, aby kvalita prostredia úplne ustúpila nekontrolovateľnej výstavbe, potrebujeme jasné pravidlá. O to viac, ak ide o územie, kde v posledných rokoch vyrástli desiatky čiernych stavieb,“ uviedol pre TASR ružinovský starosta Martin Chren.

Samospráva v tejto súvislosti vyzýva občanov, občianske združenia, občianske iniciatívy a právnické osoby, aby vyjadrili svoje požiadavky, námety či odporúčania pre riešenie danej oblasti.

Urobiť tak môžu do 30. septembra, buď poštou na adresu referátu územného plánu ružinovského miestneho úradu na Mierovej ulici, alebo písomne v podateľni úradu.

Bývanie načierno

Dôvodom rozhodnutia spracovať predmetnú územnoplánovaciu dokumentáciu je narastajúci počet čiernych stavieb, ktoré svojím funkčným využitím a hmotovo-priestorovým usporiadaním nezodpovedajú charakteru územia a nie sú v súlade s reguláciou stanovenou územným plánom mesta (ÚPN). Mnohé z nich sa pritom využívajú na trvalé bývanie.

„Neexistuje tam rozumná, jasná regulácia výstavby. Čiže niektorí stavebníci to zneužívajú a obchádzajú. A stavajú naozaj v záhradkárskej osade bez prístupových ciest, kde sa nedostane ani sanitka, obrovské domy. Dokonca s nájomnými bytmi,“ poznamenal Chren.

Samospráva považuje za „mimoriadne dôležité a nutné“ zadefinovanie jasných regulácií využitia územia celej zóny. Teda určenie podmienok na výstavbu, saturáciu celej zóny potrebnou technickou infraštruktúrou vrátane vyriešenia dopravnej obsluhy dynamickou a statickou dopravou.

Ilustračné foto, TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM