Eva Sládková Kultúra

Ruské kolo vystriedali farebné kontajnery: Ako sa vám páči projekt KUVYT?

Na Vajanského nábreží už nestojí ruské kolo, ale 6 "oceľových krabíc". Mnohí ľudia sa pri nich nadšene fotia.

Ilustračný obrázok k článku Ruské kolo vystriedali farebné kontajnery: Ako sa vám páči projekt KUVYT?
8
Galéria
Zdroj: Eva Sládková

Staromestskú jeseň dotvára netradičný projekt v centre mesta. Viacerí Bratislavčania a návštevníci mesta sa pýtajú, čo majú farebné kontajnery symbolizovať.

Podpora umelcov

„Umelecké inštalácie, ktoré boli doteraz roztrúsené po Bratislave, sa stretli na jednom mieste. Ruské kolo, ktoré tu bolo počas leta, sme odstránili, tak ako sme sľúbili, a na jeho miesto prišlo umenie. Aj takýtmo spôsobom chceme podporiť umelcov, ktorí teraz zažívajú naozaj náročné časy,“ povedala pre Bratislava24 starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Projekt KUVYT, ktorý sa skladá zo 6 farebných kontajnerov s geometrickými útvarmi uprostred je reakciou autora, umelca Luba Mikleho, na pandemickú situáciu.

„Je to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín,“ vysvetľuje Lubo Mikle.

Industriálne objekty

Autori tvrdia, že kontajnery sú unikátne industriálne objekty rôznych funkcií a významov.

„Primárne však symbolizujú otvorené brány alebo „objektívy“, jedinečné nielen miestom svojej inštalácie. Geometria priezorov umožňuje pozorovať rôzne panorámy mesta, ich výseky či súvislosti, alebo pohľad cez objekt opačným smerom. Interiéry symbolikou svojich farieb reprezentujúcich viaceré témy. Prvé tri objekty vytvárajú kompozične pomyselný trojuholník, v ktorom sa rozprestiera centrum mesta,“ píše sa na stránke visitbratisla­va.com.

Vo večerných a nočných hodinách sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú. Na Vajanského nábreží zostanú do 15. októbra.

Páči sa vám projekt KUVYT na Vajanského nábreží?

Áno. 67.9%
Nie. 32.1%
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie