han Rôzne

Rozkošné mláďatko orangutana dostalo utešené meno: Nech sa páči, toto je Kaja

Mláďa orangutana sumatrianskeho, ktoré sa narodilo v apríli v zoologickej záhrade v Bratislave, sa bude volať Cahya (Džahija, domácky Kaja), čo v preklade znamená "svetlo v temnote".

Ilustračný obrázok k článku Rozkošné mláďatko orangutana dostalo utešené meno: Nech sa páči, toto je Kaja
Zdroj: Facebook.com/ZOO Bratislava

O mene samčeka rozhodla verejnosť hlasovaním. TASR o tom informovala Diana Dúhová zo zoo.

„Malý Cahya sa má dobre. Mláďa orangutana trávi takmer celý čas na matke, pevne sa drží jej srsti. Samica Mengala je skúsená, pokojná matka, ktorá sa o svojho potomka príkladne stará,“ približuje riaditeľ zoo Matej Dobšovič.

Vyhlásená bola zároveň zbierka na zlepšenie pavilónu primátov, v ktorom sa orangutany pohybujú. Do prevádzky bol daný v roku 2010, v súčasnosti však viacero jeho prvkov potrebuje opravu, rekonštrukciu či výmenu. Dôvodom snahy o obnovu sú zároveň zvyšujúce sa požiadavky na kvalitu prostredia a starostlivosti o primáty v zoologických záhradách a narastajúci vplyv klimatických zmien. Cieľom zoo je vytvoriť prostredie čo najviac podobné divokej prírode.

Ohrozený druh

Orangutany sumatrianske sú inteligentné a zároveň kriticky ohrozené zvieratá. Žijú v dažďových pralesoch na ostrove Sumatra. Najväčšou príčinou rýchleho úbytku orangutanov je strata ich prirodzených biotopov a nelegálne obchodovanie s mláďatami tohto druhu, ako aj s telesnými časťami dospelých jedincov.

Vo voľnej prírode je samica schopná priviesť na svet iba jedno mláďa raz za osem až deväť rokov.

Odhaduje sa, že momentálne žije v prírode menej ako 15.000 orangutanov, do 50 rokov im v nej hrozí úplné vyhynutie.

KLIKNITE aj na tieto články:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM