ts Rôzne

ROZHOVOR: Počas prechádzky v prírode si môžete na ihriskách zacvičiť s vlastnou váhou

Bratislava sa pomaly ale isto rozrastá o ihriská na cvičenie s vlastnou váhou. Partia športových nadšencov, ktorých vášňou je poskytovať ľudom možnosti prirodzeného pohybu, buduje tieto ihriská nielen na Slovensku, ale už aj v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Počas prechádzky v prírode si môžete na ihriskách zacvičiť s vlastnou váhou
Zdroj: Octago

Octago. Tak si hovorí skupina chalanov, ktorí sa venujú výstavbe ihrísk, určených na cvičenie s vlastnou váhou tela. Okrem toho sa aktívne venujú podpore rozvoja telesnej kondície na školách prostredníctvom seminárov a tréningov.

Prečítajte si rozhovor s Dušanom Matuškom, zakladateľom mladej progresívnej spoločnosti vytvorenej športovými nadšencami, ktorí majú vo svojej zbierke nemálo ocenení svojej práce.

Čo je cieľom vašej práce?

Našou víziou je umožniť ľuďom zmysluplne tráviť ich voľný čas prácou na sebe. Našimi cieľovými skupinami sú mestá, developeri, hotely, rezorty a súkromné záhrady. Tiež organizujeme tréningy a workshopy pre mládež či aktívne dovolenky spojené s cvičením v Chorvátsku.

Ako vznikala myšlienka a nápad na vytváranie ihrísk?

Celé to začalo zhruba pred tromi rokmi, keď ma chalani zlomili ísť s nimi cvičiť na detské preliezky. Namotali sme sa vtedy na vyrysovaných černochov z Bronxu, ktorí dávali neuveriteľné veci na obyčajnom zábradlí či stojanoch na bicykle. Postupne sa nás nazbieralo v Piešťanoch približne 30 aktívnych fanatikov a išli sme na mestský úrad s tým, že by sme chceli špeciálne ihrisko určené na cvičenie s vlastnou váhou (kalisteniku).

Mesto sa nadchlo a s ich veľkou podporou do pol roka vznikol jeden z top workout parkov na Slovensku. Na otváracej akcii, ktorú sme organizovali, nás oslovili predstavitelia z iných miest, že by mali záujem o podobný workout park u nich. Vtedy nám v hlavách skrsla myšlienka premeniť naše hobby na podnikanie.

Keď som si uvedomil, že vďaka tomu, ako sme chodili na úrad a vybavovali telefonáty a papiere, majú teraz deti priestor na cvičenie a videl ich tam pravidelne, povedal som si, že presne toto má zmysel a chcem to robiť aj naďalej.

Čím sú ihriská na cvičenie s vlastnou hmotnosťou výnimočné?

Tieto ihriská sú na prvý pohľad jednoduché, ale za to na nich viete precvičiť komplexne celé telo. Zacvičí a zabaví sa na nich malé dieťa a rozhýbe sa aj starší človek. Pre aktívnych športovcov zase poskytujú nekonečne veľa možností cvikov, ktoré sa dajú obmieňať a vymýšľať v rôznych variáciách. Ihrisko je taktiež stavané pre všetky výkonnostné kategórie a dokáže na ňom začať cvičiť aj úplný začiatočník.

Precvičíte tu komplexne svoje svalové partie, a to prirodzeným pohybom na čerstvom vzduchu a pri tom sa nepotíte niekde v zatuchnutej posilňovni.

Ako vznikajú takéto ihriská?

Ihriska vznikajú spoluprácou nás všetkých a miest alebo súkromníkov, ktorí prejavia o takéto ihrisko záujem. Buď prídu oni s požiadavkou alebo ich my aktívne oslovíme. Nasleduje proces výberu vhodného miesta v danej mestskej lokalite, vypracovanie projektu a jeho predloženie a schválenie. Spolupracujeme tiež s komunitami športovcov, ktorí dokážu v meste presadiť výstavbu OCTAGO ihriska.

Plánujete okrem Vrakune a Dlhých Dielov postaviť ihriská ešte niekde v Bratislave?

Momentálne je v Bratislave v prípravnej fáze mestská časť Ružinov a Devínska Nová Ves. Veľa teraz závisí od nich, ako budeme postupovať do budúcnosti.

S akými prekážkami sa pri budovaní ihrísk stretávate?

Pri výstavbe v jednom meste sme mali po zverejnení ceny rôzne pohľady a názory, že za jej zlomok by to vedel daný človek zvariť a postaviť sám. Ľudia vidia len kovové prvky. No za celým ihriskom je oveľa viac.

Výkopové a betónovacie práce, osadenie gumovej dopadovej plochy, pozinkovane a povrchové ošetrene kovových prvkov, certifikáty bezpečnosti, ktoré stoja nemalé peniaze. To všetko sa odrazí na cene. Až keď človek vidí, čo všetko je za tým, pochopí výslednú sumu.

V tom istom meste nám pred týždňom ukradli 30 gumených kociek z podlahy, páchateľ sa už údajne našiel a mesto to aktívne rieši.

Veľkou prekážkou na Slovensku je aj fakt, že mestá často nedbajú na bezpečnostné parametre a certifikáty a hľadajú dodávateľa s najnižšou ponukou. Potom to končí tak, že na otváracej akcii ihriska spadne hrazda a ľudia sa len dívajú a nechápu (ako sa stalo v Banskej Bystrici).

Môže prísť k vážnemu úrazu, a potom mesto preberá celú zodpovednosť. V zahraničí je to iné. Tam sa tieto normy dodržiavajú prísnejšie. Preto sa snažím aj o expanziu na západ.

Kalistenika nie je zatiaľ veľmi rozšírená. V čom spočíva cvičenie s vlastnou váhou, v čom je tento šport lepší ako iné športy, prečo ho odporúčate?

Kalistenika alebo aj street workout, ktorý z nej vychádza, zažíva v poslednom období veľký boom a je momentálne najrýchlejšie sa rozrastajúcim športom na svete. Na Slovensku to však ide pomalšie.

Ide o cvičenie výhradne s vlastnou váhou tela, kedy sa nepoužívajú prídavné závažia, a preto ide o najprirodzenejší a teda aj najzdravší pohyb. Neizolujete jednotlivé svaly a precvičíte ich komplexne zapojením aj podporných svalov danej skupiny. Zároveň cvičíte na čerstvom vzduchu v príjemnom prostredí.

Ľudia, ktorí cvičia kalisteniku, sa nemusia báť, že narastú do nadrozmernej veľkosti, práve naopak. Vedia si vybudovať nadpriemernú silu bez toho, aby vyzerali ako „obláčik“. Preto je tento šport vhodný aj pre nežnejšie pohlavie a začať s ním vie naozaj každý. Dokonca má pozitívne účinky aj na deformácie chrbtice, ako je napríklad skolióza, samozrejme keď sa vykonáva technicky správne.

Pochváľte sa, aké úspechy máte za sebou (súťaže, prvenstvá…)?

Podarilo sa nám už v prvom roku vyhrať viaceré podnikateľské súťaže, ako napríklad medzinárodnú súťaž Social Impact Award alebo Impact Inkubator organizovaný Impact Hubom.

Skončili sme v prvej trojke súťaže Skvelí mladí podnikatelia organizovanej Junior Achievemnt Slovakia a vyhrali sme študentskú podnikateľskú cenu a reprezentovali Slovensko na celosvetovom finále v Bangkoku.

Čítajte aj: V Jarovciach postavia streetworkoutové ihrisko

Street workoutové ihriská sa rozrastajú aj v Bratislave
6
Galéria
Zdroj: Octago
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM