Rôzne Správy

Rodičia žiakov si PRIPLATIA: Nahor letia aj ceny OBEDOV v bratislavských školských jedálňach

Zvýšenie poplatku bolo nevyhnutným krokom, ktorý reflektuje na mieru inflácie a cenové relácie základných potravín v regióne Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Rodičia žiakov si PRIPLATIA: Nahor letia aj ceny OBEDOV v bratislavských školských jedálňach
Zdroj: TASR/František Iván

Obedy v školách bratislavskej Petržalky zdraželi. Rodičia žiakov si priplatia. Informuje o tom petržalská samospráva na svojom webe s tým, že stravné museli zvýšiť pre vyššie ceny potravín, drahšiu réžiu kuchýň vrátane energií.

O 20 eur viac

V priemere na 20 pracovných dní v mesiaci budú pri stravovaní v našich jedálňach musieť petržalskí rodičia siahnuť do vrecka o asi 20 eur hlbšie,“ uviedla mestská časť.

Kým do konca roka 2022 boli ceny potravín v petržalských 11 základných a 27 materských školách určované tretím finančným pásmom, po novom bola samospráva nútená prejsť do piateho, najvyššieho možného finančného pásma.

Rozhodnutiu predchádzala aj odborná diskusia s vedúcimi našich školských jedální, ktorí avizovali, že za nezmenených podmienok nedokážu stravu v roku 2023 pripraviť,“ podotkli z miestneho úradu.

Nevyhnutný krok

Zvýšenie poplatku bolo podľa samosprávy nevyhnutným krokom, ktorý reflektuje na mieru inflácie a cenové relácie základných potravín v regióne Bratislavy. Prihliadalo sa najmä na kvalitu potravín a aj ich preferovaný odber od lokálnych dodávateľov.

Vieme, že je to nepopulárne riešenie. Je však potrebné si uvedomiť, že rozhodnutím vlády samosprávy prišli o stovky miliónov eur, ktorými by inak mohli aj takéto zdražovanie aspoň sčasti dotovať,“ uviedol petržalský starosta Ján Hrčka.

Najľudnatejšie sídlisko na Slovensku podľa jeho slov nie je jediné, ktoré k zvýšeniu príspevku na stravu muselo pristúpiť. „Deje sa to naprieč Slovenskom a naprieč hlavným mestom, ktoré je vzhľadom na najvyššie životné náklady rastom cien zasiahnuté najvýraznejšie,“ podotkol.

Foto je ilustračné

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM