Nina Táborská Rôzne

Rodiaca žena nie je pacientka

Na Slovensku sa ročne narodí takmer 56-tisíc detí. Veľká väčšina z nich sa narodí v niektorej z našich pôrodníc. Od roku 2007 klesol ich počet zo 63 na aktuálnych 54. Počet narodených detí v SR sa pohybuje okolo 55 tisíc ročne a má mierne klesajúcu tendenciu.

Ilustračný obrázok k článku Rodiaca žena nie je pacientka
Zdroj: TASR

Pôrod je najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku a pre ženu je to často jediná hospitalizácia v živote. Tehotná žena, pokiaľ nemá zdravotné komplikácie, nie je pacientka. Tehotenstvo nie je choroba. Je to „iný stav“, nie však choroba.

Z tohto „iného stavu“ vyplýva veľa zásadných potrieb žien – rešpekt, podpora, dôvera, bezpečie. Otázkou ostáva, či sú tieto potreby žien napĺňané.

V posledných rokoch sa veľa hovorí o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nielen v súvislosti s pôrodmi a pôrodnicami. Čoraz častejšie je počuť aj hlas žien a rôznych ženských organizácií, ktorých cieľom je, aby starostlivosť o ženu v období okolo pôrodu bola poskytovaná partnersky.

Zo skúseností žien je zrejmé, že veľkej časti žien sa takejto rešpektujúcej zdravotnej starostlivosti nedostáva. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, sa klientsky presadzujú predovšetkým v súkromných centrách a nemocniciach.

Ženy majú skôr tendenciu požadovať služby na určitej úrovni, ak si za nadštandardnú starostlivosť platia, ale samozrejme – je to hlavne o ľuďoch, s ktorými sa v danej pôrodnici stretnete.

Naše pôrodníctvo v číslach:

Počet narodených detí

 • rok 1997: 59 356
 • rok 2000: 55 366
 • rok 2012: 55 715

Vek prvorodičiek v rovnakých rokoch

 • 22 – 22 rokov
 • 21 – 22 rokov
 • 27 – 28 rokov

Počet detí narodených mimo manželstva v rovnakých rokoch

 • 8 982
 • 10 132
 • 19 705

Počet detí narodených v manželstve v rovnakých rokoch

 • 50 374
 • 45 234
 • 36 010

S poklesom počtu pôrodníc sa znížil aj posteľový fond v našich gynekologicko – pôrodníckych pracoviskách, a to z 3 822 lôžok v roku 2000 na 2516 v roku 2013 (pričom počet narodených detí stúpol).

Už tri roky na Slovensku prebieha hodnotenie pôrodníc, z ktorého vyplýva, že sa u žien zhoršuje vnímanie odbornosti personálu, či vôľa ísť znova rodiť do tej istej pôrodnice. Ženy oceňujú, ak si môžu zvoliť sprevádzajúcu osobu a tiež podporu včasného kontaktu s ich narodeným dieťatkom. V tomto bode hodnotenia však majú pôrodnice zatiaľ najnižšie zisky, podobne ako v podpore dojčenia.

Spokojnosť hodnotiacich žien sa medziročne znižuje. Na rozdiel od nich, experti pri hodnotení pôrodníc medziročne konštatujú posun k lepšiemu vo všetkých hodnotených parametroch, zároveň však upozorňujú na neustále sa zvyšujúce percento cisárskych rezov (29,7% v r. 2011). Otázkou je, či sa naše ženy stávajú náročnejšími alebo majú pôrodnice tendenciu zhoršovať sa v napĺňaní potrieb rodiacich žien.

Informácie o kvalite a tom, čo ľudí v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov. Svojou skúsenosťou môžete prispieť aj vy. Ak ste rodili v uplynulom roku, podeľte sa o svoj zážitok a oznámkujte svoju pôrodnicu. Za odpoveď môžete vyhrať ročnú zásobu plienok.

Pôrodnice v Bratislave

V hlavnom meste sa sústreďuje pomerne veľa pôrodov, nielen s ohľadom na počet obyvateľov, ale aj preto, že sú tu dve perinatologické centrá. To znamená, že sa tu narodia bábätká, u ktorých sa očakáva nejaký problém ešte počas ich pobytu v brušku a ich maminky nie sú z Bratislavy, ale takmer z celého západného Slovenska. Sú tu tri univerzitné pôrodnice a súkromné sanatórium Koch.

V hodnotení mamičiek najvyššie skóre dosahuje práve toto súkromné zariadenie. Možno aj s ohľadom na „platiace klientky“ sú tu nastavení viac počúvať ich individuálne priania a rešpektovať ich.

Ženy za posledné obdobie oceňujú najmä možnosť voliť si polohu ako prvú dobu, tak na druhú dobu pôrodnú a neprerušovaný pobyt s dieťatkom od jeho narodenia až po prepustenie z pôrodnice domov.

Tiež je samozrejmosťou, že za ženou môže prísť návšteva kedykoľvek počas dňa a môže jej spríjemniť čas alebo pomáhať so starostlivosťou o dieťatko. Nie je zanedbateľné, že v tejto pôrodnici významne klesol za posledné dva roky počet epiziotómií (nástrihov hrádze).

Pôrodnice na Kramároch a v Ružinove prezentujú približne rovnaké podmienky pre ženy počas pôrodu, ako aj pobytu na šestonedelí. Ani v jednej nie je možnosť nadštandardného pôrodného boxu, môžete si však zobrať so sebou niekoho ako sprievod a môžete si tiež zazmluvniť pôrodníka.

V oboch pôrodniciach je možnosť výberu nadštandardnej izby na šestonedelí, kam za vami môžu prísť návštevy.

Rozdiely sú v prístupe pracovníkov jednotlivých zariadení k podpore včasného kontaktu bábätka a mamičky po pôrode – na Kramároch je už veľa rokov pomerne bežné, že dieťatko ostáva minimálne prvé dve hodiny po narodení pri mamičke.

V Ružinove to úplne bežné nie je, ale aj tam sa postupne stretávame s iným prístupom a nastavením personálu. Podľa štatistík z pôrodnice na Kramároch odchádza až 95% detí plne dojčených, o 5% viac než z Ružinova.

Na poslednom mieste v hodnotení mamičkami je bratislavská pôrodnica na Antolskej. Je to nemocnica s najvyšším počtom pôrodov za rok, 3050.

Robí sa tu veľmi veľa cisárskych rezov, čo ale súvisí s tým, že aj v tejto pôrodnici je perinatologické centrum. Ženy tu oceňujú nadštandardný pôrodný box, kde majú počas celého pôrodu súkromie a môžu tu ostať s dieťatkom po narodení.

Problémom tejto nemocnice je niekedy nízka kapacita lôžok na šestonedelí. Ak tam nie je miesto, ženu umiestnia na gynekologické oddelenie a dieťa je na novorodeneckom. Táto separácia maminy od dieťatka je jednak pre oboch veľmi náročná, jednak môže spôsobiť značné problémy s dojčením.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM