Rôzne

Rezidenčnému parkovaniu v Petržalke bude predchádzať sčítanie áut

Starosta očakáva, že rezidenčné parkovanie zvýši aj motiváciu ľudí prihlásiť si v tejto mestskej časti trvalý pobyt. Nechce však diskriminovať tých, ktorým to ich nájomcovia neumožnia.

Ilustračný obrázok k článku Rezidenčnému parkovaniu v Petržalke bude predchádzať sčítanie áut
14
Galéria

Zavedeniu rezidenčného parkovania v Petržalke bude predchádzať zbieranie dát o všetkých autách parkujúcich v mestskej časti.

To by sa malo uskutočniť od 4. februára do 23. apríla, pričom samotné sčítanie má prebehnúť na etapy celkovo sedemkrát. Samospráva už v tejto súvislosti vypísala súťaž na viacnásobné spočítanie motorových vozidiel.

Rezidenčné parkovanie

„Naším cieľom je zozbierať čo najviac dát o parkovaní áut v Petržalke, aby sme pred zavedením rezidenčného parkovania presne vedeli, kde máme najväčší problém s parkovaním a akým spôsobom ho budeme riešiť,“ skonštatoval petržalský starosta Ján Hrčka. Analýza má ukázať aj to, koľko áut v Petržalke v noci reálne parkuje, koľko z nich má mimobratislavskú značku a v akých oblastiach sa jednotlivé autá pohybujú.

Spočítavať sa bude celá mestská časť, ktorá bude rozdelená do 14 ucelených zón. Autá sa budú sčítavať vždy od 21:00 do 6:00 hod. nasledujúceho dňa a súčasťou sčítania bude dátum a čas, GPS súradnice a evidenčné číslo vodidla. Celkovo prebehne sčítanie sedemkrát, pričom jedno kompletné sčítanie definovaných oblastí bude počas jarných prázdnin v Bratislavskom kraji a jedno počas veľkonočných sviatkov.

Prvú rezidenčnú zónu plánuje mestská časť spustiť 1. júla, postupne by mali pribúdať ďalšie. „Cieľom je mať do štyroch rokov zavedené rezidenčné parkovanie na väčšine územia, v ideálnom prípade na celom území,“ podotkol Hrčka.

Starosta očakáva, že rezidenčné parkovanie zvýši aj motiváciu ľudí prihlásiť si v tejto mestskej časti trvalý pobyt. Nechce však diskriminovať tých, ktorým to ich nájomcovia neumožnia. Samospráva im preto umožní prihlásiť si trvalý pobyt na nehnuteľnosť mestskej časti. „Každých 10-tisíc ľudí navyše je približne milión eur pre mestskú časť,“ doplnil Hrčka.

Parkovanie v Petržalke
14
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie