Resocializačné stredisko RETEST oslavuje 20. výročie svojho založenia

Zariadenie poskytuje už 20 rokov profesionálnu starostlivosť ľuďom závislým od návykových látok. Za ten čas pomohlo takmer 400 klientom.

Ilustračný obrázok k článku Resocializačné stredisko RETEST oslavuje 20. výročie svojho založenia
Zdroj: Bratislava - Magistrát

V týchto dňoch oslavuje resocializačné stredisko RETEST 20. výročie svojho založenia. Zariadenie hlavného mesta je na Slovensku ojedinelým svojho druhu. Ide o malé zariadenie so špecifickou klientelou pre drogovo a inak závislých občanov nad 18 rokov. V priebehu dvadsiatich rokov sa využitím služieb resocializačného zariadenia RETEST pokúsilo o nový začiatok takmer štyristo klientov.

„Program trvá 18–24 mesiacov a je rozvrhnutý do šiestich fáz. Od druhej fázy sa klienti zapájajú do pracovného procesu v zamestnaní na trvalý pracovný pomer a zároveň pokračujú v resocializačnom programe. Ľudia úspešne integrovaní do bežného života spoločnosti sú dôkazom toho, že tento model starostlivosti sa pri hodnotení histórie činnosti zariadenia RETEST ukazuje ako efektívny a zmysluplný,“ informoval riaditeľ zariadenia RETEST Kamil Bartoň,

Základná filozofia

Zariadenie RETEST sa snaží kopírovať rodinný model fungovania resocializačnej komunity a je určené plnoletým osobám bez rozdielu pohlaví s kapacitou 13 miest. Základná filozofia jeho programu vychádza už od jeho založenia z presvedčenia, že ľudia so závislosťou sa musia učiť novým zručnostiam potrebným pre dlhodobú abstinenciu v prostredí, v ktorom budú reálne fungovať aj po ukončení resocializačného programu a konfrontovať sa s týmto prostredím.

Zariadenie RETEST predstavuje kvalitnú, profesionálnu starostlivosť ľuďom závislým od návykových látok, ktorí sa dostali do problémov a bez pomoci iných sa nedokážu zaradiť do spoločnosti. RETEST funguje od roku 1997 na Ľadovej ulici v Bratislave. Hlavné mesto toto resocializačné stredisko zriadilo v roku 2007, keď ho prevzalo od mestskej časti Bratislava-Staré mesto.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk