Rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej dočasne pozastavili

Odborník na stavebné právo a karloveský miestny poslanec Vladimír Dulla odhaduje zastavenie rekonštrukcie trate na Špitálskej ulici na minimálne dva mesiace.

Rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej ulici v Bratislave oddnes dočasne pozastavili. Zastavenie stavebných prác požadovalo ministerstvo dopravy, podľa ktorého nie je rekonštrukcia povolená v súlade so zákonom a v procese nastali vážne pochybenia. Potvrdila to hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová. Odborník na stavebné právo a karloveský miestny poslanec Vladimír Dulla odhaduje zastavenie prác na minimálne osem až deväť týždňov.

Pochybenia v projekte

Za vzniknutú situáciu môže rozdielny právny názor medzi Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a ministerstvom dopravy. Rezort dopravy uviedol, že prvostupňový orgán musí celú stavbu nanovo prerokovať so všetkými zúčastnenými, doplniť dokazovanie a nanovo povoliť.

Dôvodom je podľa ministerstva viacero pochybení, napríklad, že prvostupňový stavebný úrad nezahrnul odvolateľov – vlastníkov susednej stavby medzi účastníkov konania, nedoručoval im riadne listy a nekonal s nimi ako s účastníkmi. Pochybením napríklad malo byť aj nedodržanie lehoty vyvesenia vyhlášky s rozhodnutím na úradnej tabuli.

Reakcia primátora

BSK však tvrdí, že stavebné povolenie bolo účastníkom konania riadne doručené, právoplatnosť rozhodnutia bola vyznačená správne. „BSK postupoval striktne podľa zákona a rozhodnutie odvolacieho orgánu analyzuje,“ povedala hovorkyňa kraja Lucia Forman. Riaditeľ úseku obchodu a strategického rozvoja i člen predstavenstva DPB Alexander Sako minulý týždeň povedal, že ak dôjde k posunom, bude musieť podnik zareagovať veľmi pružne. „Keď v tom procese nejaké chyby boli, tak sa budú musieť odstrániť. Ja si neviem predstaviť, že by sa tá stavba pred zimou zastavila,“ povedal. Hovorkyňa DPB dnes uviedla, že podnik sa aj naďalej tejto téme intenzívne venuje a rokuje so všetkými dotknutými orgánmi.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal skonštatoval, že tento spor medzi rezortom dopravy a BSK je potrebné vyriešiť čo najskôr. „Ja budem žiadať okamžitú nápravu a robiť ďalšie kroky, vrátane stretnutí. Je to projekt DPB a podnik má moju plnú dôveru, že tú situáciu vyrieši tak, aby Bratislavčania na tento právny spor medzi ministerstvom a BSK nedoplácali,“ povedal.

Zastavenie prác sa môže predĺžiť

Odborník na stavebné právo a karloveský miestny poslanec Vladimír Dulla odhaduje zastavenie rekonštrukcie minimálne na osem až deväť týždňov. „Ak nedôjde počas prerokovania k dohode všetkých účastníkov, určite možno očakávať odvolanie so všetkými dôsledkami. To by znamenalo ďalšie predĺženie, asi o päť až šesť, ale možno aj až o deväť týždňov,“ povedal.

Rekonštrukcia električkovej trate za viac ako 2,5 milióna eur sa týka úseku od zastávky na Kamennom námestí po odbočenie električiek za križovatkou Mickiewiczova – Americké námestie – Špitálska. Práce boli spustené začiatkom augusta a podľa odhadov mali trvať tri mesiace.

Zdroj: TASR

Odporúčame