Redakcia radí: Tuniakový burger so zelerovými hranolkami si zamilujete
Hamburger nikdy nevyjde z módy a na jeseň je táto špecialita ako stvorená. Môžete si na nej pochutiť doma aj vonku. Nezabudnite na hranolčeky.
Prvé zmienky o hamburgeroch údajne prichádzajú od Tatárov, ktorí pod sedlami svojich koní skrývali surové mäso. To sa jazdou stávalo jemnejšie a dalo sa ľahko uchopiť a “hodiť” do úst jednou rukou. Keď títo bojovníci dobyli Moskvu, priviezli so sebou aj ich spôsob stravovania. Privlastnili si ho Rusi a vznikla pochúťka dnes známa ako Tatársky biftek.
Hamburský steak
V tom čase sa rozmohol obchod po mori a prístav Hamburg obchodoval s ruskými mestami. Pochúťka sa zrazu dostala až do Hamburgu. Recept tak prevzali Nemci, mäso upravili a začali ho podávať tepelne upravený. Vznikol Hamburský steak.
Obchod fungoval aj na trase Hamburg – New York, a tak spolu s nemeckými imigrantmi putovali za veľkú mláku aj Hamburgsteaky. V Amerike sa ho chytili Američania a popularita Hamburgsteaku rástla.
Pokrm však mal jednu podstatnú chybu, ktorú odstránilo vloženie mäsa medzi dva chleby. Zlepšovák bol americkým výmyslom, otázne ale je, aké je meno velikána, ktorý vymyslel hamburger, ako ho poznáme dnes. Aj napriek niekoľkým záujemcom o tento titul, toto meno zrejme zostane zahalené tajomnom naveky.
Čítajte aj: Treska je slovenský fenomén: Oceánska ryba k nám doplávala pred 70 rokmi
INGREDIENCIE
Mäsové placky
400 g mäsa z tuniaka
1 vajce
1 biela cibuľa
asi 3 lyžice strúhanky
1 lyžica sójovej omáčky
soľ
čerstvé mleté korenie
2 lyžičky ľanových semiačok
Horčicová omáčka
3 lyžice dijonskej horčice
2 lyžičky medu
1 lyžica olivového oleja
soľ, korenie
1 lyžica kapár
Zelerové hranolky
1 zeler
olivový olej
mix rôzneho korenia
Čo ešte budeme potrebovať
4 tmavé žemle
majonéza light
poľníček (príp. rukola)
avokádo
mladá cibuľka
mäta
POSTUP
Rúru si rozohrejeme na 180 stupňov. Zeler očistíme, nakrájame na obdĺžniky a vo veľkej mise zmiešame s korením a olivovým olejom. Dáme piecť do vyhriatej rúry na približne 20 minút.
Zarobíme si omáčku. Do mixéra vložíme všetky suroviny a rozmixujeme. Odložíme ju zatiaľ bokom.
Očistíme si tuniaka a vidličkou ho naškrabkáme. Najemno nakrájame cibuľu a zmiešame ju s tuniakom. Pridáme vajce, sójovú omáčku, strúhanku, semiačka, soľ a korenie. Rukami premiešame a vytvarujeme štyri rovnako veľké a hrubé mäsové placky. Najlepšie je použiť formičky na to určené. Do stredu každého mäsa urobíme prstom malú jamku.
Rozpálime si grilovaciu panvicu a mäsové placky na nej ugrilujeme z každej strany asi 3,5 – 4 minúty. Keď sú hotové, zľahka opečieme aj prerezané žemle.
Na spodnú časť natrieme majonézu, uložíme poľníček/rukolu, mäso, na mesiačiky nakrájané avokádo, omáčku a posypeme nasekanou cibuľkou a mätou. Uložíme vrchnú časť žemle, prepichneme špajdľou a podávame spolu so zelerovými hranolkami.
Viac tipov na chutné recepty nájdete na www.nin.sk
Čítajte aj: Redakcia radí: Doprajte si na raňajky sladkú ryžovú kašu s malinami