Rôzne Správy

RADÍME: Bezpečnosť nadovšetko. Pred dovolenkou nezabudnite na svoj byt

Nikto z nás si nechce dať pokaziť zážitky zo slnečných dní nepríjemnými udalosťami, ktoré môžu nastať počas našej neprítomnosti. Ako im predchádzať?

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Bezpečnosť nadovšetko. Pred dovolenkou nezabudnite na svoj byt
Zdroj: pixabay

Dovolenka je obdobie, na ktoré sa teší každý z nás. Po náročných a stresujúcich mesiacoch v práci si konečne môžeme dopriať chvíľu pokoja a oddychu. Lenže pred odchodom na vytúžené prázdniny by sme nemali zabúdať postarať sa nielen o domácich miláčikov, ale aj o svoju nehnuteľnosť. Nikto si predsa nechce dať pokaziť zážitky zo slnečných dní nepríjemnými udalosťami, ktoré môžu nastať počas našej neprítomnosti. Ako im predchádzať?

Všetko dôsledne skontrolujte!

Okrem počasia, ktoré sa v dôsledku teplotných výkyvov stáva nevyspytateľným, na náš domov číha množstvo ďalších nebezpečenstiev. I tí najpozornejší môžu zabudnúť vypnúť vodu a byt vytopí celkom nevinne pokazená batéria, pričom skratujú zástuvky či lampy alebo káble od televízie. Dôležitým opatrením, aby ste mohli na dovolenke pokojne spávať, je nezabudnúť zapnúť bezpečnostné kamery, pokiaľ ich máte. Ak nie, potom je najvyšší čas nechať si ich namontovať. Okrem toho je vhodné pred odchodom skontrolovať viacero vecí. Tu je krátky zoznam:

Presvedčte sa, že ste zavreli okná

Nepríjemná prietrž mračien môže niekedy v domácnosti narobiť väčšiu spúšť ako rozbesnený bernardín. Pred odchodom na dovolenku sa preto určite presvedčte, či ste poriadne zavreli všetky okná v byte – a, áno, aj strešné a záchodové.

Centrálne vypnutie vody

Skontrolovať kohútiky v kuchyni a v kúpeľni nestačí. Ak chcete mať naozaj istotu, že váš dom nevytopí žiadne zastarané potrubie či pokazená batéria, dôležité je vypnúť hlavný uzáver vody do bytu, ktorý sa postará o to, aby ste doma našli sucho a útulne aj po návrate zo svojich ciest.

Bezpečnostné a protipožiarne dvere

Zabezpečenie domu dokážu na vyššiu úroveň posunúť práve bezpečnostné a protipožiarne dvere, napríklad aj s možnosťou horného dvojbodového zámku. „Prídavný zámok nainštalovaný v dvernom krídle v kombinácii s bezpečnostnou vložkou v príslušnej triede a s bezpečnostným kovaním je ideálnym riešením na zvýšenie pasívnej bezpečnosti,” hovorí Rastislav Lajčák, odborník značky Defendoor. Certifikované bezpečnostné protipožiarne dvere majú certifikát o odolnosti proti vlámaniu podľa platnej európskej normy. Majú taktiež certifikát na stupeň utajenia vydaný Národným bezpečnostným úradom Slovenskej republiky.

Poistenie

Aj pri tom najlepšom zabezpečení domu by mal každý majiteľ myslieť na zadné vrátka. Ak aj máme pocit, že sme dohliadli na všetko, vždy sa vyskytne nejaká nečakaná situácia, ktorá dokáže nepríjemne prekvapiť. Je preto vhodné mať v zálohe dobré poistenie, ktoré pokryje škody spôsobené požiarom, vodou, plynom či cudzím zavinením bez toho, aby sa muselo siahať hlboko do vrecka. Podľa polície a poisťovní totiž patrí k jednému z najväčších mýtov utkvelá predstava, že doma sme nedotknuteľní.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM