Rôzne

Rad ako na banány: Na muža s odhalenou hruďou čakajú ľudia od skorého rána, VIDEO

Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom prilákal tisícky zberateľov, ktorí boli ochotní čakať na svoj kúsok už od nočných hodín a na priamom slnku.

Ilustračný obrázok k článku Rad ako na banány: Na muža s odhalenou hruďou čakajú ľudia od skorého rána, VIDEO
17
Galéria

Dlho očakávaný predaj 0 euro souvenir bankovky s legendárnou snímkou Ladislava Bielika z augusta 1968 spustili dnes v budove Univerzity Komenského. Rad na bankovku sa tiahol viac ako 500 metrov od budovy.

Zberateľský ošiaľ

Predaj 0 euro souvenir bankovky s legendárnou snímkou Ladislava Bielika vyvolal v Bratislave hotový ošiaľ. Ľudia sú kvôli bankovke ochotní vystáť si v horúčave rad dlhý desiatky metrov. Niektorí stáli pred budovou Univerzity Komenského už od včerajšej noci. Tí, ktorým sa čakať nechcelo, sa drzo tlačili pomedzi tisícky čakajúcich do vchodu budovy zboku. Okrem vzrušenia z prírastku ďalšieho kúska do zbierky a čakania pod ostrým slnkom sa tak museli zberatelia potýkať aj s arogantnými spolu čakajúcimi.

Bankovka vyšla v náklade 20-tisíc kusov, z toho tisíc kusov je rezervovaných pre zahraničie, priamo na mieste je k dispozícii 18 800 kusov.

Bankovku si môžete zakúpiť v automate za dve eurá, pričom na jednu osobu je povolený nákup piatich kusov. Predaj by mal trvať do 15:00 hod.

Zdroj: Dnes24.sk

Legendárna snímka

Na bankovke je legendárna snímka slovenského fotografia Ladislava Bielika z 21. augusta 1968 – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom v Bratislave.

Slávna fotogtafia vznikla presne pred 50 rokmi na dnešnom Šafárikovom námestí, pred budovou Univerzity Komenského. Muž na fotografii sa volal Emil Gallo. Po tom, ako ho Bielik zachytil v momente, keď sa s odhalenou hruďou postavil pred hlaveň tanku, stal sa symbolom odporu a zároveň výsmechom pre Sovietsky zväz.

Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom je motívom aj na zberateľskej minci Národnej banky Slovenska a na pamätnej známke Slovenskej pošty. Známka má nominálnu hodnotu 1,80 eura a vychádza v náklade 60-tisíc kusov, vo forme hárčeka. Minca má hodnotu 25 eur.

Súčasne s poštovou známkou je vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou FDC (skratka anglického „first day cover“ – obálka prvého dňa) s dátumom 21. 8. 2018 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je protestujúci Dominik Tatarka, tiež na základe predlohy dobovej fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968. Motívom FDC pečiatky je fotoaparát L. Bielika značky Canon.

Euro souvenir bankovky

Euro souvenir bankovky sú vyrobené zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe pravých euro bankoviek. Obsahujú množstvo ochranných prvkov ako pravé bankovky a každá je originál.

Na euro souvenir bankovkách sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky, alebo zaujímavé turistické miesta Európy. Predaj týchto bankoviek predstavuje pre kultúrne a historické pamiatky významný príjem. Takto získané finančné prostriedky môžu následne použiť na svoju obnovu, údržbu a prevádzku.

Ikonická fotografia Ladislava Bielika je motívom novej poštovej známky
4
Galéria
Zdroj: Slovenská pošta
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM