Michaela Katonová Samospráva

Rača vyhlásila stavebnú uzáveru v lokalite Krasňany a Východné

Stavebný úrad v bratislavskej mestskej časti Rača riešil na základe uznesenia miestneho zastupiteľstva zo 16. septembra 2014 správne konanie a vydal rozhodnutie na vyhlásenie stavebnej uzávery v lokalite Krasňany a Východné. Dôvodom stavebnej uzávery je obstarávanie územného plánu zóny.

Ilustračný obrázok k článku Rača vyhlásila stavebnú uzáveru v lokalite Krasňany a Východné
Zdroj: Dnes24.sk

Krasňany

V Krasňanoch sa stavebná uzávera týka stabilizovaného územia vo výmere 40 hektárov. Väčšinu územia tvoria bytové domy, školské budovy, občianska vybavenosť – kostol, obchody, administratívne budovy, podzemné a nadzemné objekty technickej vybavenosti a vnútrobloková ze­leň.

„Dôvodom stavebnej uzávery je obstarávanie územného plánu zóny, ktorý má v týchto územiach spodrobniť platný Územný plán hlavného mesta Bratislavy a zabezpečiť jednoznačnú reguláciu rozvoja územia a ďalšej výstavby,“ informovala hovorkyňa starostu Rače Eva Miklánková.

„Vzhľadom na vysokú kvalitu tohto prostredia bol v posledných 20 rokoch vyvinutý vysoký tlak na ďalšie zahusťovanie formou novej výstavby na existujúcich plochách zelene, čo vyvoláva nesúhlas tamojších obyvateľov,“ priblížil račiansky starosta Peter Pilinský.

Prečítajte si tiež: Ďalšie bytovky v Rači. Na mieste bývalých vinohradov vzniknú Malé Krasňany

Východné

V časti Východné ide o územie vo výmere 3,2 hektárov, nazývané aj „Starý Rendez“, ktoré tvoria troj až štvorpodlažné bytové domy, ubytovňa či bývalé kasárne.

Počas stavebnej uzávery je však zakázaná stavebná činnosť, ktorá by mohla sťažiť alebo znemožniť budúce využívanie územia alebo jeho organizáciu podľa pripravovaného územného plánu zóny.

„Nová výstavba stavebných objektov, nadstavby, dostavby a prístavby existujúcich stavebných objektov, rekonštrukcie existujúcich objektov, ktoré by viedli ku zväčšeniu stavebného objemu a také stavebné činnosti, ktoré by priniesli zvýšenie alebo zmenu nárokov na technickú alebo dopravnú vybavenosť územia, napríklad parkovacie miesta,“ spresnila Miklánková.

Výnimky

Stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch a po dohode s dotknutými orgánmi povoliť výnimku, tú bude možné udeliť len postupom podľa stavebného zákona. Práce menších rozsahov však stavebná uzávera dovoľuje, napríklad zateplenie domu, udržiavacie práce, zmeny dokončených stavieb, ktoré si nevyžadujú umiestnenie, či podzemné stavby technickej infraštruktúry.

„Stavebná uzávera sa tiež nevzťahuje na stavby, pre ktoré je už vydané právoplatné územné rozhodnutie a stavebné povolenie,“ dodal starosta Pilinský.

Stavebná uzávera bude platiť do nadobudnutia účinnosti Územného plánu zóny Bratislava, Rača – Krasňany a Územného plánu zóny Bratislava – Východné. Maximálne však päť rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o stavebnej uzávere.

Prečítajte si tiež: Rača bude čistejšia aj vďaka občanom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM