Ilustračný obrázok k článku Protesty pred parlamentom pokračujú: Polícia je v pohotovosti! FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Martina Kriková

Protesty pred parlamentom pokračujú: Polícia je v pohotovosti! FOTO

Rokovania o zákone, ktorý umožní zvýhodnenie očkovaných, pokračujú už druhý deň.

Aktualizované Správy
Aktualizované Správy

Protesty pred parlamentom pokračujú: Polícia je v pohotovosti! FOTO

Rokovania o zákone, ktorý umožní zvýhodnenie očkovaných, pokračujú už druhý deň.

Ilustračný obrázok k článku Protesty pred parlamentom pokračujú: Polícia je v pohotovosti! FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Martina Kriková

Poslanci Národnej rady (NR) SR v sobotu (24. 7.) pokračujú v rokovaní o vládnej novele, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie. Pred budovou parlamentu podobne ako v piatok protestujú stovky ľudí.

Transparenty a skandovanie

Demonštranti odmietajú prijatie tejto novely, kritizujú vládu i poslancov parlamentu. Tvrdia, že nie sú rešpektované ústavné práva obyčajných ľudí. Hovoria o občianskej vojne či očkovacom fašizme. Odmietajú sa dávať testovať i nosiť ochranné rúška.

Na mieste sú aj policajné zložky. Protestujúci vyzývajú prítomných policajtov, aby si zložili prilby a pridali sa k protestu. Z priestoru pred parlamentom a Bratislavským hradom sa ozýva piskot i skandovanie hesiel ako „hanba“ či „nevzdáme sa“. Viacerí protestujúci držia v rukách štátne vlajky i transparenty.

Polícia je pripravená

Vstup do budovy strážia desiatky policajných ťažkoodencov. Situáciu s neoznámeným verejným zhromaždením monitoruje bratislavská polícia. Informuje o tom na sociálnej sieti. „Doposiaľ sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného proiadku," dodala polícia.

Protest sa pred parlamentom začal už v piatok (23. 7.) dopoludnia kedy dav nespokojných ľudí zablokoval vchod do parlamentu. Až neskôr ich vytlačili ťažkoodenci. Piatkový protest sprevádzali aj potýčky protestujúcich s políciou či novinármi. Informovali sme o tom v tomto článku.

Viac článkov k téme

Diskusia pokračuje

Poslanci v sobotu rokujú o zákone, ktorý by umožnil zvýhodnenie očkovaných ľudí, už druhý deň. Dopoludnia o nej však nehlasovali. Diskusia sa totiž neskončila ani do plánovaného hlasovania, ktoré bolo o 11.00 hod. Návrh je zatiaľ v prvom čítaní.

Koaliční poslanci v diskusii označili argumenty opozičnej ĽSNS a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu a Milana Mazureka za dezinformácie. Novela hovorí o tom, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mohol pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Politické body

Poslanec koaličnej SaS Ondrej Dostál upozornil, že na situáciu sa treba pripraviť a predísť patovým situáciám, ako napríklad zahlteniu nemocníc pacientami s ochorením COVID-19. Dôsledkom by napokon podľa jeho slov mohlo byť pristúpenie k rôznym opatreniam. Ak sa chceme vyhnúť zatváraniu podnikov, treba podľa neho nastaviť systém.

Návrh naďalej kritizovala opozícia z radov ĽSNS a nezaradených poslancov. Predstavitelia ĽSNS namietali riziká vakcíny, hovorili o očkovacej totalite. Koaliční poslanci sa im snažili vysvetliť, že riziko vírusu je vyššie ako riziká pri očkovaní.

Tomáš Lehotský (Za ľudí) označil debatu v pléne za „veľmi nešťastnú“. Najmä opozičné strany podľa neho využívali túto tému na získanie politických bodov. Upozornil na nízku zaočkovanosť na Slovensku, politici a spoločnosť by podľa neho mali urobiť všetko pre to, aby bola zaočkovanosť čo najvyššia. Novela zákona podľa neho nehovorí o delení na dve kategórie.

Piatkový protest si môžete pozrieť na fotkách v priloženej galérii.

Stovky protestujúcich blokovali vstup do budovy parlamentu
20
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín