red . Rôzne Správy

Protest proti obrannej dohode s USA: Budeme vás tu čakať, vy VLASTIZRADCOVIA, kričia ľudia

Pred budovou parlamentu sa na proteste, ktorý organizuje Kotlebova ĽSNS, zišlo pár stoviek ľudí, aby vyjadrili svoj nesúhlas s obrannou zmluvou s USA.

Ilustračný obrázok k článku Protest proti obrannej dohode s USA: Budeme vás tu čakať, vy VLASTIZRADCOVIA, kričia ľudia
Zdroj: Dnes24.sk

Parlament dnes na mimoriadnej schôdzi rokuje o zmluve o obrannej spolupráci medzi vládou SR a USA.

Vlastizradcovia!

Pred budovou parlamentu sa pri tejto príležitosti na proteste, ktorý organizuje opozičná strana Mariana Kotlebu ĽSNS, zišlo pár stoviek ľudí, aby vyjadrili svoj nesúhlas s obrannou zmluvou.

Na adresu poslancov, ktorí plánujú zahlasovať za obrannú zmluvu s USA, skandujú, že sú „vlastizradcovia“: „Budeme vás tu čakať, kým neskončíte, aby ste sa nám prišli pozrieť do očí!“

Protest prostredníctvom videa na sociálnej sieti podporil aj Andrej Danko, ktorý obrannú zmluvu označil za „nebezpečnú“: „Tí, ktorí ste tam, prosím, slušne bojujte za našu pravdu. Tá pravda je taká, že táto zmluva je pre Slovensko veľmi nebezpečná.“

Proti zmluve je aj opozičná strana Smer-SD. Jej poslanci podľa Roberta Fica nikdy nepodporia dohodu o obrannej spolupráci s USA.

Smer-SD chce, aby poslanci o dohode hlasovali „aklamačne“, čo podľa Fica znamená, že na kameru ukážu svoju tvár a povedia, či sú za alebo proti.

„Táto zmluva je čisto bilaterálneho charakteru a nemá nič spoločné s našimi záväzkami, ktoré vyplývajú z členstva v NATO,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej konferencii Fico. Zmluva podľa neho nezabezpečuje zvýšenie obranyschopnosti SR, ale „prispieva k zvyšovaniu napätia v tomto komplikovanom období“.

Fico chystá akciu

Smer-SD zároveň na utorok podvečer chystá akciu pred bustou Alexandra Dubčeka. Podľa šéfa Smeru-SD sa snažili dodržať všetky pravidlá a podujatie zorganizovali na mieste, ktoré je vyše 50 metrov od zákonodarného zbo­ru.

„Bolo nám povedané, že táto akcia nie je možná, hoci sa opierame o presné znenie zákona o zhromažďovaní,“ povedal a označil to za zneužívanie moci. Vyzval ľudí, aby na podujatie prišli a vyjadrili nesúhlas so súčasnou vládou.

Dohoda o obrannej spolupráci

Dohodu o obrannej spolupráci (DCA) už odsúhlasila vláda, minulý týždeň ju zástupcovia SR a USA podpísali v americkom Washingtone. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila.

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM