Primátor Nesrovnal chce akceptovať do návrhu rozpočtu pripomienky poslancov v čo najvyššej miere
Primátor Ivo Nesrovnal sa vyjadril k prvým 100 dní vo funkcii a aktuálnym rokovaniam o rozpočte Bratislavy. Mestskí poslanci sa na poslednom rokovaní rozhodli o primátorovom návrhu rozpočtu nerokovať a mesto je v rozpočtovom provizóriu.
Nesrovnal však upozornil, že mestská rada následne jednomyseľne odporučila poslancom sa rozpočtom zaoberať, k čomu by mohlo prísť už v najbližšom čase.
„Môj predchodca zanechal mesto s dlhom 200 miliónov eur,“ povedal Nesrovnal s tým, že časť úverov majú mestské podniky, ale aj tie bude v konečnom dôsledku platiť mesto. „Pán Ftáčnik pripravil návrh rozpočtu s mínusom 22 miliónov eur, ktorý je likvidačný. A na rok 2016 dokonca naplánoval schodok 71 miliónov eur. My sme poslancom ponúkli návrh rozpočtu, ktorý je vyrovnaný. Je to prechodný rozpočet, polotovar,“ vysvetlil súčasný primátor.
Dodal, že sa bude snažiť akceptovať do návrhu rozpočtu pripomienky poslancov v čo najvyššej miere, cieľom však stále ostáva konsolidácia informácií.
Prečítajte si tiež: Vyjadrenia predsedov poslaneckých klubov k mestskému rozpočtu: Chystá sa hromadná pripomienka!
„Všetky mestské organizácie dostali o niečo menej peňazí. Robíme poriadok v zmluvách, aby sme mali viac výkonov za menej peňazí,“ povedal Nesrovnal s tým, že mesto bude čerpať úver na investičné činnosti z Európskej rozvojovej banky a prebehne aj kontrola efektivity využívania finančných zdrojov v mestských podnikoch.
„Dočasné estetické riešenia“ na Hlavnej stanici
Nesrovnal komentoval aj zmenu svojho názoru na vypovedanie zmluvy s investorom rekonštrukcie bratislavskej Hlavnej stanice. Pred voľbami presadzoval vypovedanie zmluvy, dnes, jeden a pol roka pred zmluvným termínom ukončenia stavby, ju chce nechať dobehnúť do konca.
„Pre Bratislavu je výhodnejšie nechať investorovi priestor, nech to dokončí. Ak ho nedokončí, pozemky sa vracajú mestu a my vyhlásime novú medzinárodnú súťaž,“ povedal Nesrovnal s tým, že toto riešenie považuje v dnešnej situácii za výhodnejšie ako súdne spory.
Na Hlavnej stanici urobí mesto v spolupráci so železnicami v súvislosti s pripravovaným budúcoročným slovenským predsedníctvom v Európskej únii preventívne „dočasné estetické opatrenia“, pribudnú nové lavičky, vyfrézujú sa asfalty, viac sa bude angažovať mestská polícia.
Primátor sa podľa vlastných slov snaží pridať aj pri rekonštrukcii bratislavského Starého mosta. „Robím všetko pre to, aby most tento rok stál a Bratislava neprišla o žiadne peniaze,“ uzavrel Nesrovnal.
Prečítajte si tiež: Sto dní v úrade primátora Iva Nesrovnala. Čo sa za ten čas (ne)zmenilo?