Nina Táborská Samospráva

Primátor Ivo Nesrovnal si to rozmyslel, mení svoj návrh o úprave dane z nehnuteľností

Primátor Ivo Nesrovnal upravil po zohľadnení pripomienok svoj návrh na úpravu dane z nehnuteľností v hlavnom meste. Oproti pôvodnému sa znižuje daňové zaťaženie na byty a stavby na bývanie. Nesrovnalov prvotný návrh na 100-percentné zvýšenie odmietli viaceré mestské časti.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Ivo Nesrovnal si to rozmyslel, mení svoj návrh o úprave dane z nehnuteľností
Zdroj: TASR

Naopak, navýšiť by sa mali dane zo stavebných pozemkov tak, aby sadzba motivovala k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby. Informovala o tom hovorkyňa primátora Ivana Skokanová.

Rokovania o návrhu prebiehajú už od septembra a naďalej pokračujú. O všeobecnom záväznom nariadení Nesrovnal v utorok (3.11.) hovoril s predsedami poslaneckých klubov a starostami mestských častí.

Financie, ktoré mesto vyberie na dani z nehnuteľnosti, sa delia v pomere 50 ku 50 medzi mesto a mestské časti. Očakáva sa, že zmena dane z nehnuteľností by mohla priniesť asi sedem miliónov eur.

Primátor by chcel okrem zvýšenia dane zvýšiť aj počet ľudí, ktorí dostanú zľavu. „Stále presadzujem zvýšenie počtu občanov, ktorí budú mať nárok na 50-percentnú zľavu z dane z nehnuteľnosti. Poslancom a starostom som predstavil model, v ktorom navrhujem zníženie dane už od 62 rokov, oproti súčasnej vekovej hranici nad 70 rokov,“ pripomenul.

Návrhu úpravy dane z nehnuteľnosti sa bude vo štvrtok (5.11) opäť venovať mestská rada, následne sa uskutoční aj mimoriadne rokovanie finančnej komisie mestského zastupiteľstva. O finálnom návrhu riešenia sa bude diskutovať na novembrovom mestskom zastupiteľstve 19. novembra.

Prečítajte si tiež: Primátor Ivo Nesrovnal sa stal prezidentom podunajských miest a regiónov

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM