Tomáš Stupavský Kultúra

Príďte sa pokochať abstraktným umením do Galérie Gagarinka

Výstavu Od obrazu k objektu pripravujú v Galérii Gagarinka na budúci týždeň. Vernisáž bude v stredu 11.3. o 18.00 h. Výstava predstavuje autorov tvoriacich diela vo sfére abstrakcie alebo nefiguratívneho umenia.

Ilustračný obrázok k článku Príďte sa pokochať abstraktným umením do Galérie Gagarinka
Zdroj: TASR

Ako priblížila kurátorka výstavy Juliana Mrvová, vybraní súčasní umelci sa pohybujú v časti svojho diela alebo v jeho celku v priestore maľby a objektu, ktorý nadviazal na tradíciu povojnovej abstrakcie, avšak do tejto sféry priniesli viaceré inovácie.

Fabrický princíp je prítomný u brnianskeho autora Milana Housera, cieľavedome skúmajúceho danosti materiálu – farby a podkladu, na takmer vedeckej báze. K svojej tvorbe používa inovatívne materiály a konceptuálne prístupy k maľbe a často prekračuje hranice obrazu smerom k objektu.

Ašot Haas na výstavu prinesie technologický prístup ku geometrickému umeniu a vystaví okrem svojich známych svetelných objektov aj úplne nové priestorové dielo. Maliarka Patrícia Koyšová zas experimentuje s industriálnymi spôsobmi nanášania farby a vytrvalo skúma možnosti nezobrazujúceho umenia.

Rastislav Sedlačík z inej polohy pristupuje k nezobrazujúcej maľbe skôr z ironického pohľadu a predstaví najmä svoje vtipné objekty, mnohé využívajúce farbu na vytvorenie priestorovej plastiky. Druhý český autor na výstave, David Hanvald, predstaví svoju aktuálnu tvorbu v skúmaní nefiguratívnej maľby, ktorá je obsahom jeho tvorby niekoľko rokov. V nových dielach prirodzene prechádza od maľby k objektu a naopak.

Reprezentantom o niečo staršej generácie je Štefan Balázs, autor ktorý sa cieľavedome venuje paternu v abstraktnej maľbe už dve desaťročia a nadväzuje najmä na východoslovenskú tradíciu abstrakcie, v minulosti ovplyvnenú budapeštianskou školou. Poslednými maliarmi na výstave sú dvaja mladí autori – Ján Hrčka, pre ktorého je abstrakcia akýmsi vybočením v skúmaní priestoru, a Filip Sabol, ktorý sa geometrickej maľbe venuje programovo avšak v novom šate s využitím humoru a zveličenia v tvorbe malieb a objektov, ako aj s využitím ready made, dodala Mrvová.

Na výstave sa taktiež predstaví šperkárka Andrea Ďurianová, ktorá uzatvára abstraktné skúmanie medzi plochou a objektom svojimi geometrickými predmetmi a ich plášťami.

Galéria Gagarinka sa nachádza v bratislavskom Prievoze (mestská časť Ružinov) na Gagarinovej ulici. Jej zriaďovateľom je občianske združenie Babie Leto. Výstavy sú predajné a výťažok ide na podporu aktivít občianskeho združenia.

Ilustračné foto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM