Správy

Nová komisia pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude riešiť mobilitu a bezbariérovosť

Nová komisia by mala obhajovať aj oprávnené záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi či rodičmi s kočíkmi.

Ilustračný obrázok k článku Nová komisia pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude riešiť mobilitu a bezbariérovosť
Foto: Jan Kasl / Zdroj: Red Bull Content Pull

Komisií pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude po novom o jednu viac. Doterajšia komisia územného plánu, výstavby a dopravy sa totiž rozdelí na dve samostatné komisie a nová komisia bude mať vo svojom portfóliu okrem dopravy aj problematiku mobility a bezbariérovosti. Na júnovom rokovaní o tom rozhodli petržalskí miestni poslanci.

Nová komisia

„Prax ukázala, že komisia územného rozvoja a dopravy je natoľko vyťažená agendou územného plánovania, že oblasť dopravy v nej nemá primerané miesto. Je nevyhnutné, aby sa vytvoril útvar, ktorý sa bude systematicky, komplexne a sústavne venovať debarierizácii verejného priestoru na území mestskej časti,“ uvádza sa v materiáli o vzniku novej komisie. V podobnom režime pritom fungujú komisie aj pri bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

Pri opodstatnenosti požiadavky bezbariérového prostredia argumentuje samospráva súčasným demografickým stavom, platnou medzinárodnou a národnou legislatívou, a tiež kultúrnym a morálnym statusom spoločnosti. Odvoláva sa zároveň na medzinárodný právny predpis pod názvom Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a opčný protokol. Ten schválila OSN 13. decembra 2006 a ratifikoval prezident SR 28. apríla 2010.

Riešenie mobility

„Nová komisia by mala obhajovať aj oprávnené záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi, rodičmi s kočíkmi, ľuďmi po dočasnom či inom úraze nemajúcich priznanie zdravotného postihnutia, tehotnými mamičkami či ľuďmi s civilizačnými chorobami a cestujúcim s batožinami,“ poznamenáva mestská časť v dôvodovej správe.

Úlohou komisie bude prispievať k riešeniu problémov mobility, dopravnej obslužnosti, dostupnosti, parkovania, cyklodopravy, zastávok MHD, peších chodníkov a investícií na území Petržalky. A to na základe princípu bezpečnosti, prístupnosti a bezbariérovosti prostredia. Za úlohu bude mať napríklad zmapovať skutočný stav priestorov na území mestskej časti a podávať požiadavky a návrhy riešení. Zároveň by mala pôsobiť aj v oblasti prevencie a odstraňovania bariér a iných súvisiacich problémov a sledovala by dodržiavanie prijatých opatrení.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM