Rôzne Správy

Pri Kvetoslavove má vzniknúť asfaltáreň pre stavbu R7 a D4. Obci sa to nepáči

V asfaltárni by sa malo vyrábať 400-tisíc ton asfaltu ročne. Negatívne vplyvy na životné prostredie majú byť dočasné, asi na dva roky.

Ilustračný obrázok k článku Pri Kvetoslavove má vzniknúť asfaltáreň pre stavbu R7 a D4. Obci sa to nepáči
7
Galéria
Zdroj: TASR

Medzi Kvetoslavovom a Šamorínom chcú vybudovať obaľovňu živičných zmesí na zabezpečovanie výroby asfaltu pre potreby výstavby rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4. Za zámerom stojí spoločnosť D4R7 Construction. Mesto Šamorín a obec Kvetoslavov majú voči zámeru negatívny postoj vzhľadom na možné environmentálne dôsledky, existenciu ďalších možných asfaltární a využitie ľahkého vykurovacieho oleja na ohrev asfaltu, čo považujú za neekologické.

Znečistenie na dva roky

Účelom predkladaného zámeru je dočasná asfaltáreň pre potrebu výstavby diaľnice D4 Jarovce – Rača a rýchlostnej cesty R7 Bratislava Prievoz – Holice. Všetky negatívne vplyvy, medzi ktoré patrí predovšetkým znečisťovanie ovzdušia a vplyvy spojené s prepravou surovín a hotových živičných zmesí, majú byť dočasné, asi na dva roky. V asfaltárni by sa malo vyrábať celkovo 400-tisíc ton asfaltu ročne. Orientačné náklady na jej vybudovanie sú tri milióny eur.

„Lokalita sa nachádza v bezprostrednej blízkosti plánovanej križovatky Šamorín na rýchlostnej ceste R7 s cestou II/503 Šamorín – Senec. Z pohľadu plánovaného využitia obaľovne pre výstavbu súboru stavieb rýchlostnej cesty R7 možno lokalizáciu označiť ako ideálnu – nachádza sa v bezprostrednej blízkosti plánovanej stavby,“ uviedla spoločnosť D4R7 Construction.

Firma by chcela podľa zverejneného zámeru asfaltáreň postaviť a sprevádzkovať ešte v tomto roku, po dokončení diaľnice by svoju činnosť ukončila. „Po vyčistení plochy bude vykonaná spätná rekultivácia dočasného záberu poľnohospodárskej pôdy,“ deklarovala.

Obce sú proti

Obec Kvetoslavov, mesto Šamorín aj verejnosť však výstavbu asfaltárne odmietajú. V priebehu dvoch týždňov sa uskutočnili verejné prerokovania, pričom v Šamoríne sa v pondelok (9.7.) zišlo v mestskom kultúrnom stredisku približne 20 až 30 obyvateľov Šamorína, Kvetoslavova, Hviezdoslavova a ďalších okolitých obcí. V zmysle zákona je totiž verejné prerokovanie povinnou súčasťou posudzovacieho procesu. Zápis dostalo ministerstvo životného prostredia, ktoré bude rozhodovať, či výstavbu povolí.

Vedenie mesta Šamorín už v apríli vydalo odmietavé stanovisko, nakoľko v širšom okolí funguje niekoľko ďalších asfaltární, ktoré by mohli zásobovať výstavbu rýchlostnej cesty R7. Tieto možnosti firma podľa samosprávy nepreskúmala. Obyvatelia tiež majú obavy zo zhoršenia ovzdušia, dopravnej situácie v regióne i kvality podzemných vôd. Asfaltáreň má byť situovaná v chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov a v ochrannom pásme II. stupňa prírodných liečivých zdrojov v Čilistove.

Dodržia zákony

Firma v zámere uvádza, že najbližšie obývané územie obce Kvetoslavov – Rozárium sa nachádza vo vzdialenosti asi 600 metrov severne od areálu obaľovne. Okraj východnej časti obce Kvetoslavov sa nachádza vo vzdialenosti asi 850 metrov severovýchodne od areálu obaľovne a najbližšia zástavba Šamorína sa nachádza vo vzdialenosti približne 1250 metrov juhozápadne. Ohľadom environmentálnych dôsledkov firma deklarovala, že sa bude držať platných zákonov. Ako pozitívum v zámere uvádza situovanie zariadenia v bezprostrednej blízkosti stavby rýchlostnej cesty R7.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM