Alexandra Húsková Správy

Prezident zakončil svoju cestu po Slovensku na Slavíne

Prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny navštívil hroby padlých vojakov po celom Slovensku. Svoju cestu ukončil večer zapálením Sviečok vďaky na bratislavskom pamätníku Slavín, kde sú pochovaní padlí sovietski vojaci.

Ilustračný obrázok k článku Prezident zakončil svoju cestu po Slovensku na Slavíne
Zdroj: TASR

Na pietnom akte sa spolu s Andrejom Kiskom zúčastnili aj veľvyslanci z osloboditeľských krajín a primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.

Hlava štátu vystúpila na mieste s krátkym príhovorom. „Nechcem, aby reč prekryla toto gesto. Gesto, ktoré má ukázať, že za štatistikami, za tými skoro 100.000 ľuďmi, ktorí zomreli pre to, aby sme my mali slobodu, ktorí položili svoje životy za našu vlasť, sa skrývajú príbehy. Za každým jedným z tých mien, ktoré tu je, za každým jedným hrobom je príbeh človeka,“ povedal Kiska.

Je presvedčený, že úctu si zaslúžia práve jednotlivci, a to nielen vo forme položenia venca k hlavnému pamätníku. „Dnes ráno som začal na Dukle, bol som vo Svidníku, presunul som sa do Zvolena, Štúrova. Po celom Slovensku sa dnes zapálili desiatky tisíc sviečok, pri každom jednom hrobe je dnes sviečka, ktorá pripomína, že sme nezabudli a že ďakujeme,“ zhrnul Kiska.

Primátor Nesrovnal vyzval Bratislavčanov, aby sa pripojili k iniciatíve prezidenta SR a zapálili sviečky na hroboch vojakov padlých v druhej svetovej vojne. „Urobte, prosím, aj vy veľké ľudské gesto a zapáľte sviečky na hroboch vojakov na znak spomienky a úcty. A tiež ako posolstvo mieru, aby sa už nikdy nič podobné nezopakovalo.“

Pietny akt na Slavíne narušilo zopár jednotlivcov, ktorí protestovali proti prezidentovi Kiskovi. Ten na margo ich účasti poznamenal, že je demokracia a majú právo na svoj názor. Pripomenul však, že Slavín je cintorínom, miestom úcty a piety.

Zapaľovanie sviečok na Slavíne
17
Galéria
Čestná stráž Prezidenta SR
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM