Kultúra

PREHĽAD: Spoznajte čaro umenia na najzaujímavejších bratislavských výstavách

Láka vás umenie v jeho najrôznejších podobách. V Bratislave sú aktuálne otvorené mnohé zaujímavé výstavy. Stačí si len vybrať a môžete začať objavovať.

Ilustračný obrázok k článku PREHĽAD: Spoznajte čaro umenia na najzaujímavejších bratislavských výstavách
12
Galéria

Sen × skutočnosť – Umenie & propaganda 1939 – 1945

Obdobie slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945 patrí k najkontrover­znejším obdobiam našich novodobých dejín. Výstava mapuje postavenie a premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu.

Uvidíte viac ako tisícku exponátov v celej žánrovej šírke – cez artefakty maliarstva, sochárstva, kresby i grafiky, fotografie a filmu, úžitkového umenia i dizajnu. Expozícia je štruktúrovaná tematicky, ale má istý chronologický rámec. Otvára ju vznik a budovanie štátu, končí sa povstaním a oslobodením.

Slovenská národná galéria / do 26. februára

Barbarstvo mučenia

Výstava prezentuje 54 exponátov – replík mučiacich nástrojov a zariadení z obdobia 16. až 18. storočia. Boli vyhotovené podľa originálnych plánov, ilustrácií a dobových dokumentov z Nemecka, Talianska, Španielska a iných krajín. Môžeme tu vidieť Norimberskú pannu, tzv. Judášovu kolísku, pás cudnosti či škripec.

Trojrozmerné exponáty sprevádzajú dobové vyobrazenia a obsiahle vysvetľujúce texty. Atmosféru zvýrazňujú unikátne priestory so zachovanými väzenskými kobkami a stredovekými ľadnicami.

Múzeum dejín mesta – Stará radnica / do 31. decembra

Elegancia 30. rokov

Expozícia ukazuje štýl života predvojnových 30. rokov 20. storočia, so zameraním na automobilizmus. Na výstave uvidíte nielen krásne historické autá, ale aj obrazy ilustrujúce spôsob života a módu, ktorá bola charakteristická pre toto obdobie.

Automobily na výstavu zapožičali členovia Veterán klub Bratislava. Medzi najunikátnejšie exponáty výstavy môžeme zaradiť Škodu 860, luxusnú 6– až 8-miestnu limuzínu s osemvalcovým motorom z roku 1928.

Múzeum dopravy / do 31. apríla

100 rokov fotografickej techniky

Viete, ako sa fotilo pred 100 rokmi? Rozpovie vám to výstava 100 rokov fotografickej techniky, kde budete mať jedinečnú príležitosť odfotografovať sa starou technikou v dobovom ateliéri a so starými rekvizitami.

Expozícia pozostáva z 200 historických fotoaparátov, ktoré predstavujú storočný vývoj fotografickej techniky od prvých ateliérových veľkoformátových kamier cez skladacie prenosné prístroje, fotoaparáty na zvitkové filmy až po prvé dvojoké a jednooké zrkadlovky a kinofilmové prístroje.

Slovenské národné múzeum – Výstavný pavilón Podhradie / do 26. februára

Kelti z Bratislavy

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás.

Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami.

Bratislavský hrad / do 1. októbra

Čo sa rozbilo v prešporských domácnostiach

Výstava zachytáva nálezy skla na území Bratislavy od 12. storočia. V najstaršom sledovanom horizonte sú prezentované drobné sklené predmety, prstienky a koráliky. Môžete si tu prezrieť unikátne zbierkové predmety z 13. až 18. storočia a dozviete sa, čo všetko sa rozbilo v prešporských domácnostiach.

Múzeum dejín mesta – Stará radnica / do 30. apríla

Václav Havel – srdce nad Prahou

Pripomeňte si vedúcu osobnosť Nežnej revolúcie prostredníctvom fotografií Alana Pajera. Výstava je spomienkou na prezidenta Václava Havla. Alan Pajer na svojich fotografiách dlhodobo zachytával Václava Havla, keď pôsobil ako jeden z fotografov prezidentskej kancelárie.

Staromestské centrum KaV – Zichyho palác / do 28. februára

Výstavy v Bratislave
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM