Predaj a výstavba SKY PARKu od Zaha Hadid by mala prebehnúť už tento rok
Neďaleko autobusovej stanice vyrastie projekt SKY PARK, ktorého autorkou je svetoznáma britská architektka Zaha Hadid.
Projekt Čulenova prinesie premenu bývalého industriálneho prostredia Bratislavy na rekreačnú zónu s novým mestským parkom obkolesujúcim tri rezidenčné veže organického tvaru.
Projekt je v prípravnej fáze
„Rezidenčná časť projektu je momentálne v prípravnej fáze, výstavba začne po získaní potrebných povolení. Prvú etapu projektu budú tvoriť tri rezidenčné veže, ktoré budú mať 31 nadzemných podlaží a na bratislavský realitný trh prinesú viac ako 800 bytov,“ uvádza Penta Investments, s. r. o. Prvá fáza by mohla byť hotová do konca roku 2018.
Projekt prinesie nový mestský park v centre Bratislavy na niekoľkých tisícoch metroch štvorcových. Bude znamenať premenu bývalého industriálneho prostredia na mestskú rekreačnú zónu tvorenú mikro-záhradami v kombinácii s veľkými zelenými plochami.
Súčasťou projektu Čulenova je aj rekonštrukcia fasády historickej budovy Jurkovičovej teplárne, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
So svojím štúdiom Zaha Hadid Architects zvíťazila v medzinárodnej architektonickej súťaži na projekt Čulenova, ktorý vyrastie v bývalej priemyselnej zóne neďaleko bratislavskej autobusovej stanice. Zaha Hadid sa, žiaľ, dokončenia projektu Skypark už nedočká- Tento rok zomrela počas medicínskeho zákroku.
Developer Penta Investments spúšťa kampaň, predaj bytov sa začne ešte na jeseň. Sky Park má priniesť vyše 800 bytov v piatich výškových budovách, 50-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy, 1 100 parkovacích miest a 3,5-hektárový park.
Čítajte aj: Do Bratislavy príde prvá dáma svetovej architektúry – Zaha Hadid. Projekt Čulenova vyrastie podľa jej návrhu
Oceňovaná architektka
Zaha Hadid je držiteľkou RIBA Royal Gold Medal 2016. Doteraz ju získavali len muži. Zaha Hadid sa stala historickou prvou ženskou držiteľkou zlatej medaily. Získala ju za celoživotné dielo a globálny vplyv na vývoj architektúry.
Zaha Hadid je aj držiteľkou Pritzkerovej ceny za architektúru za rok 2004. Ide o najvyššie ocenenie v architektúre, ktoré sa dá prirovnať k Nobelovej cene. Okrem toho je držiteľkou ceny „Umelca mieru“ od UNESCO. Francúzsko ju vyznamenalo prestížnou cenou „Commandeur de l´Ordre des Arts et des Lettres“. Japonská asociácia umenia jej udelila cenu Praemium Imperiale, ktorá vznikla z podnetu japonskej cisárskej rodiny a udeľuje sa za celoživotné dielo v piatich kategóriách, pričom jednou z nich je aj architektúra.
Čítajte aj: Vďaka prvej dáme architektúry sa Bratislava zaradí na mapu svetových veľkomiest