Alexandra Húsková Rôzne

Pozor na nebezpečné výrobky na našom trhu

Na slovenskom trhu sa môžu nachádzať nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré predstavujú riziko zápalových a kožných ochorení. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nimi po tom, čo ich do výstražného systému nahlásili kontrolné orgány v Španielsku, Bulharsku a Portugalsku.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na nebezpečné výrobky na našom trhu
Zdroj: TASR

ÚVZ vystríha spotrebiteľov pred šampónom Baby Shampoo Just Essentials Sweet Lavender. Tento bulharský výrobok sa na trhu predáva v bielej plastovej fľaši s ružovým vrchnákom. Obsahuje patogénny organizmus Pseudomonas Aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha, informoval Ivan Rovný, hlavný hygienik.

Varovanie ÚVZ platí aj v prípade prípravkov na bielenie pokožky z Pobrežia Slonoviny. Ide o krém Skin Light v bielej plastovej fľaši s oranžovým vrchnákom a krém na bielenie pokožky s olejom z karotky Lightening Beauty Cream With Carrot Oil v bielej a oranžovej tube s oranžovým vrchnákom.

Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie, keďže obsahujú hydrochinón, látku určenú len na profesionálne použitie pre výrobky na nechtový dizajn.

Nebezpečným výrobkom je taktiež mydlo Jabón Enrollado Chocolate. Tento produkt, ktorý má ako krajinu pôvodu uvedené Spojené kráľovstvo, má tvar pripomínajúci cukrovinku – roládu. Existuje preto riziko, že výrobok si spotrebitelia, najmä deti, môžu vkladať do úst, cmúľať ho alebo ho prehĺtať, čo môže spôsobiť otravu, dusenie alebo perforáciu tráviaceho traktu.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie