Poznáte Segnerovu kúriu?
Na Michalskej ulici stojí dom s latinským názvom na priečelí. Virtute parta durant – čo vznikne z odvahy, pretrvá. Narodil sa v ňom významný vedec.
Pri prechádzke Michalskou ulicou ste si určite všimli dom číslo sedem so zaujímavou fasádou, na ktorej dominuje nápis v latinčine. Narodil sa v ňom polyhistor a profesor Ján Andrej Segner, syn váženého mešťanostu.
V súčasnosti spomínanú pamiatku voláme Segnerova kúria. Málokto však vie, čo všetko vtedajšiemu Uhorsku známy profesor prírodných vied priniesol.
Uhorský klenot
Študoval medicínu, matematiku, astronómiu a ďalšie prírodné vedy. Preslávil sa najmä vo fyzike, keď v roku 1750 vymyslel známe Segnerovo koleso – prístroj, ktorý pracoval na základe spätného účinku vodného prúdu.
V Göttingene, kde sa stal profesorom prírodných vied, pozoroval zatmenie Slnka.
Zaoberal sa aj tvarom vodných kvapiek, študoval povrchy kvapalín v rámci hydromechaniky. Dôležitý je aj jeho objav troch voľných osí pevného telesa z mechaniky.
Bratislavský rodák bol členom anglickej Royal Society v Londýne, Berlínskej akadémie vied a Petrohradskej akadémie. V našom meste pôsobil v rokoch 1730 – 1731 aj ako lekár.
Po Jánovi Andrejovi Segnerovi je pomenovaná ulica v bratislavskej Karlovej Vsi.
Čítajte aj: Viete, že Bratislava má svoj nultý poludník?