Správy

Postup Ružinova v prípade projektu Prima Park II preverí prokuratúra

Postup stavebného úradu v bratislavskom Ružinove v súvislosti s projektom Prima Park II má preveriť prokuratúra.

Ilustračný obrázok k článku Postup Ružinova v prípade projektu Prima Park II preverí prokuratúra
5
Galéria
Zdroj: Cresco Ružinov

Developer totiž stavebný úrad obviňuje z nečinnosti a prieťahov pri vydávaní územného rozhodnutia. S návrhom na prijatie opatrenia sa obrátil aj na Okresný úrad Bratislava. Ružinovský stavebný úrad tvrdenia odmieta a je presvedčený o tom, že zákon dodržiava.

„Ako stavebný úrad sme presvedčení, že dodržiavame zákon. Snažíme sa férovo, ale zároveň striktne posudzovať všetky dosahy každého developerského zámeru. Developer nás ale obviňuje, že robíme prieťahy, pretože nechceme povoliť budovu,“ uviedol na piatkovom brífingu starosta Ružinova Martin Chren.

Robia tlaky

Developerovi sa totiž nepáči, že úrad stále nevydal územné rozhodnutie. A to ani napriek tomu, že k projektu vydalo hlavné mesto kladné záväzné stanovisko, ktoré bolo aj druhýkrát potvrdené.

„Na základe toho na nás developer tlačí, aby sme čo najskôr vydali územné rozhodnutie. Veľmi pozorne sme si preštudovali spis a sme presvedčení o tom, že ešte stále neboli správne vyhodnotené všetky námietky účastníkov konania a neboli posúdené všetky veci,“ skonštatoval Chren.

Týkať sa to má napríklad dopravno-kapacitného posúdenia, vplyvov na samotnú Jašíkovu ulicu, kde má projekt vyrásť, zohľadnená vraj nebola ani ďalšia okolitá výstavba. Podľa starostu chýba tiež právoplatné výrubové konanie ako nevyhnutná podmienka územného rozhodnutia.

„Nenecháme sa tlačiť do nejakého rýchleho a ‚zbrklého‘ rozhodnutia,“ poznamenal šéf ružinovskej samosprávy. Postup stavebného úradu v Ružinove sa však developerovi nepáči, preto sa obrátil na Okresnú prokuratúru Bratislava II. Zároveň sa obrátil na Okresný úrad (OÚ) Bratislava, aby voči nečinnosti stavebného úradu prijal opatrenie. Tým má byť žiadosť o vydanie územného rozhodnutia.

Dusno medzi poslancami

Chren je tiež pobúrený tým, že je v súvislosti s projektom zároveň spochybňovaná práca niektorých poslancov. Bratislavská mestská poslankyňa za Ružinov Jana Poláčiková by vraj mala byť vyšetrovaná na prokuratúre za svoje mediálne výroky na margo projektu.

„Odkedy je normálne spochybňovať výroky aktivistov, poslanecký mandát či komisie? Je mojou povinnosťou pýtať sa na veci, preverovať a overovať si, či je všetko v súlade so zákonom. Nemali by byť spochybňované ani nároky účastníkov konania,“ povedala Poláčiková, ktorá stála aj za petíciou proti výstavbe Prima Parku II s vyše 4000 podpismi.

Podľa Petra Hercega, ružinovského miestneho poslanca a jedného z účastníkov konania, by bolo najlepším riešením, keby developer počkal na územný plán zóny (ÚPZ) Pošeň, ktorý mestská časť obstaráva.

„Pretože táto spodrobnená dokumentácia povie, čo presne územie ešte znesie. Nevieme, koľko toho územie a cestná sieť znesie, aké sú problémy, čo sa dá stavať a čo zhorší situáciu,“ podotkol Herceg. Poukázal tiež na to, že už v súčasnosti je obrovský deficit parkovacích miest.

Projekt Prima park v Ružinove
5
Galéria
Zdroj: Cresco Ružinov
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie