Nina Táborská Správy

Policajné hliadky v blízkosti priechodov: Koná sa Deň bielej palice

Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice sa už dnes od deviatej do dvanástej hodiny uskutoční piaty ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice. Pripravila ho Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru.

Ilustračný obrázok k článku Policajné hliadky v blízkosti priechodov: Koná sa Deň bielej palice
Zdroj: TASR

Znamenie zastaviť

Záštitu nad akciou prevzal minister vnútra Robert Kaliňák a bude sa konať v 49 mestách na 65 priechodoch pre chodcov. Jej cieľom je zvyšovať povedomie vodičov o funkcii a význame bielej palice ako pomôcky pre ľudí so zrakovým postihnutím, tiež zvyšovať ich bezpečnosť aj vodičov motorových vozidiel.

Biela palica v rukách hendikepovaných je na priechodoch znamením, že vodič musí zastaviť.

Prirodzená súčasť dopravy

„Naším záujmom je zvyšovať samostatnosť a nezávislosť nevidiaceho. K tomu patrí aj bezpečný pohyb cez cestu s bielou palicou, ktorý je jedným z atribútov jeho slobody. Je mimoriadne dôležité, aby verejnosť vnímala ľudí s bielou palicou ako prirodzenú súčasť dopravy i pohybu na verejnom priestore,“ uviedol predseda ÚNSS a aktívny používateľ bielej palice Branislav Mamojka.

Podľa viceprezidenta Policajného zboru Ľubomíra Ábela sú zrakovo hendikepovaní na priechodoch veľmi citlivá kategória ľudí v doprave, aj keď neevidujú u nich žiaden smrteľný úraz.

„Celkove máme za deväť mesiacov 202 smrteľných úrazov chodcov, čo je o 48 viac ako za rovnaké vlaňajšie obdobie. Až 98 percent z nich zavinili muži, 0,3 percenta ženy a 1,7 percenta deti, z toho viac v školskom veku,“ prezradil štatistické údaje Ábel.

Nebezpečné trendy

Ábel zároveň pripomenul, že je veľká nedisciplinovanosť chodcov v prechádzaní mimo priechodu. Tiež veľmi nepriaznivý trend zvyšovania nehôd spôsobených nepozornosťou telefonujúcich a esemeskujúcich vodičov. Upozornil na blížiace sa rizikovejšie jesenné počasie a tým väčšiu potrebu používať reflexné prvky.

V Deň bielej palice bude 75 nevidiacich figurantov – aktívnych používateľov bielej palice na priechodoch pre chodcov signalizovať vôľu prejsť na opačnú stranu cesty. V blízkosti priechodov budú policajné hliadky.

Tie vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučia o priestupku a odovzdajú im informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Vodiči, ktorí zastavia hendikepovanému chodcovi, dostanú od dobrovoľníkov ÚNSS darček – osviežovač vzduchu do auta s motívom Dňa bielej palice.

Excelentnosť v bezpečnosti na cestách

Organizovaním tohto dňa plní ÚNSS svoj záväzok vyplývajúci z Európskej charty bezpečnosti na cestách, ktorá zaväzuje signatárov zvyšovať bezpečnosť na cestách. ÚNSS má ambíciu v tomto roku sa uchádzať o pridelenie značky Osvedčený postup, ktorú charta ako platforma občianskej spoločnosti udeľuje. Držitelia značky budú súťažiť o ocenenie Excelentnosť v bezpečnosti na cestách, ktorú udeľujú každoročne v Bruseli.

Deň bielej palice bol vyhlásený v roku 1964 na zasadaní Svetovej rady pre blaho slepcov v New Yorku a je podporovaný Svetovou úniou nevidomých.

Hlavným dôvodom bola potreba upozorniť na problémy zrakovo postihnutých a propagovať ich potreby a úspechy na celom svete. Bielu palicu zaviedla Francúzska Peguilly d'Herbemont a je základnou a najdôležitejšou pomôckou pri mobilite nevidiacich a zároveň slúži na ich označenie pri pohybe vo verejných komunikáciách.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM