ts Rôzne

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Po Slovensku sa šíri krásna výzva

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Vďaka veľkému nápadu mladej mamičky budú tohtoročné Vianoce plné lásky aj v slovenských domovoch dôchodcov.

Ilustračný obrázok k článku Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Po Slovensku sa šíri krásna výzva
5
Galéria
Zdroj: archív Erika Slamková

Už druhý rok budú Vianoce pre seniorov v domoch dôchodcov o čosi štedrejšie. Vďaka iniciátorke projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Janke Galatovej si pod vianočným stromčekom nájdu darčeky aj tí, pre ktorých sa stali obyvatelia domova dôchodcov jedinou rodinou.

Pre babičku a deduška

Janka Galatová je mladá mamička na materskej dovolenke. Pred rokom založila na sociálnej sieti skupinu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?. Ide o projekt, v rámci ktorého ľudia napĺňajú krabice od topánok darčekmi pre seniorov z domovov dôchodcov. Krabicu následne zabalia do vianočného baliaceho papiera a označia, či je balíček určený pre babičku alebo deduška.

Hotové krabičky zbierajú kontaktné osoby po celom Slovensku, vo viac ako 90 mestách a obciach. Celý zoznam nájdete TU.

Minulý rok podľa Jankiných slov najviac potešila seniorov láska a pozornosť, ktoré sa im touto formou darčeku dostali. „Mnohí starí ľudia naozaj nemohli uveriť, že ten darček je pre nich a je nezištným darom. Smiali sa srdečne a tešili sa. Jeden pán sa po otvorení krabice dokonca rozplakal, lebo v nej našiel papuče, ktoré sa mu v ten deň rozpadli a ktoré mu sadli ako uliate. Akýsi vianočný zázrak zariadil, že práve on dostal krabicu s jedinými papučami v nich,“ spomína Janka.

Opustení seniori

Inšpiráciu pre projekt našla Janka v nemocnici, kde ležala jej mama ako onkologický pacient. Hoci Janka prežívala náročné obdobie, nemohla si nevšimnúť opustených seniorov, ktorí s jej mamou ležali na izbe. „Často s maminkou na izbe ležali starí ľudia, privezení z doliečovacích ústavov a z domovov dôchodcov. Títo ľudia zväčša počas celého týždňa v čase návštevných hodín nemali ani jednu jedinú návštevu, len smutne hľadeli von oknom! To bol pre mňa spúšťač, prečo som sa do toho pustila,“ spomína Janka.

A tak našla Janka zmysluplnú náplň svojho voľného času na materskej dovolenke. Rozhodla sa, že jej pomoc bude smerovať opusteným seniorom. Vtedy si spomenula na malé dievčatko, ktoré videla v zahraničí niesť krabicu od topánok plnú hračiek do kostola. Išlo o zbierku hračiek a písacích potrieb pre deti zo sociálne slabších rodín v Afrike.

Pretože na Slovensku nenašla podobnú zbierku zameranú pre pomoc seniorom, rozhodla sa vziať veci do vlastných rúk. Na sociálnej sieti vytvorila skupinu, v ktorej je dnes viac ako 13-tisíc členov a ich počet každým dňom rastie.

Tisícky darčekov

Podľa Janky si seniori v domovoch dôchodcov pod stromčekom nachádzajú len malé drobnosti ako kalendárik či ovocie od mesta alebo sponzorov. „Tí šťastnejší, čo majú pozornosť od rodiny, idú na Vianoce k svojej rodine. Ale mnohí nikoho už nemajú alebo majú, ale nie je o nich záujem. Netrúfam si hodnotiť, ako je to možné. Sama tomu nerozumiem,“ hovorí Janka, vďaka ktorej si tento rok tisícky obyvateľov domovov dôchodcov nájdu pod stromčekom balíčky plné radosti a lásky.

Minulý rok sa vďaka Jankinmu nápadu, ako aj pomoci dobrovoľníčok Silvie Slobodovej, Veroniky Slnekovej a Eriky Slamkovej, podarilo obdarovať až 688 ľudí.

„Tento rok sme si určili nový cieľ, a to vyzbierať tisíc krabičiek. Avšak, naša výzva nabrala také obrátky, o ktorých sa nám ani nesnívalo! Máme rozbehnutú zbierku pre 5-tisíc ľudí a tajne dúfame, že sa nám podarí potešiť aj pár naviac z nášho čakacieho zoznamu,“ podelila sa o veľké plány Janka.

Darujte lásku v krabici od topánok

Darovať balíček pre osamelého deduška či babičku môžete do 2. decembra aj vy! Balíček môže obsahovať drogériu, papuče, ponožky, rukavice, čiapku, šál, uteráčik, krížovky, ale aj sladkosti, medovníčky, kávu alebo čaj. Jednoducho všetko to, čo by pod stromčekom potešilo aj tých vašich seniorov. Určite nezabudnite na láskavý pozdrav alebo obrázok namaľovaný vašimi deťmi, ktorý babičky a deduškov zahreje pri srdiečku najviac.

Balíček pre seniorov vám pomôže pripraviť jednoduchý manuál, ktorý nájdete TU.

Jankina výzva tento rok oslovila tisíce ľudí. „Každým dňom sa zapájajú noví ľudia, „krabičkujú“ a zdieľajú nám svoje nádherné krabice nachystané na odovzdanie v našej Facebook skupinke. Zapájajú do aktivity svoje deti, ktoré kreslia pohľadnice a starostlivo vyberajú pre starkých darčeky. Je to nádhera,“ dodala Janka s tým, že v zbierke bude pokračovať aj o rok a s kamarátkami sa budú snažiť zapojiť ešte viac domovov.

„Ďakujem všetkým, ktorí projektu pomáhajú, najmä kontaktným osobám a všetkým ľuďom, ktorí sa neváhali zapojiť a obdarovať druhých,“ dodala Janka.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
5
Galéria
Zdroj: archív Erika Slamková

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM