Webnoviny - Rôzne

Po masakri bude zrejme smútiť celé Slovensko

Premiérka Iveta Radičová zvolala na dnes mimoriadne zasadnutie vlády, na programe ktorého je vyhlásenie štátneho smútku na 1. septembra.

Pre pondelňajší masaker sa Úrad vlády SR rozhodol zrušiť plánovaný Deň otvorených dverí, ktorý sa mal uskutočniť 1. septembra. Namiesto toho bude vo vestibule úradu pre verejnosť pripravená kondolenčná kniha obetiam tragédie v Devínskej Novej Vsi. Kondolenciu v mene europarlamentu tlmočil aj jeho predseda Jerzy Buzek, ktorý je zarmútený a šokovaný správou o streľbe. Spoza hraníc adresoval Slovensku kondolenciu aj chorvátsky prezident Ivo Josipovič. Sústrasť rodinám a pozostalým po obetiach krvavého útoku vyjadrili i naši traja najvyšší ústavní činitelia – prezident SR Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Richard Sulík a predsedníčka vlády Iveta Radičová. Ľútosť tiež prejavili primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, starostovia mestských častí Bratislavy a predsedníctvo Kresťanskodemo­kratického hnutia. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský sa modlí za obete a ranených streľby i za ich rodinných príslušníkov. Zároveň sa v stredu bude konať zádušná svätá omša za obete streľby – o 17:00 v Dóme sv. Martina v Bratislave. Slúžiť ju bude práve Zvolenský.

Pondelňajšie tragické predpoludnie v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves si vyžiadalo osem životov, ďalší dvaja ľudia sú v kritickom stave, stav zraneného policajta sa mierne zlepšil. Ostatní pacienti sú už mimo ohrozenia života. Páchateľ postrelil celkovo pätnásť osôb, do bratislavských nemocníc previezli trinásť pacientov, dvoch ošetrili na mieste činu a prepustili do domáceho ošetrenia.

Strelec z bratislavskej Devínskej Novej Vsi mal všetky vražedné zbrane legálne. Po tom, ako sa 48-ročný muž sám zastrelil, našli policajti pri jeho tele samopal vzor 58, ďalšie dve krátke guľové zbrane a niekoľko plných zásobníkov. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy. Agentúru SITA o tom informovala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Päť z obetí páchateľ zastrelil v byte na treťom poschodí na ulici Pavla Horova, ide o príslušníkov jednej rodiny. Šiestu obeť, tiež ich príbuzného, našli pri vchode do obytného domu na rovnakej ulici. Krátko pred piatou popoludní oznámili policajtom ďalšiu obeť streľby, ide o 52-ročnú ženu, ktorá sa počas masakra nachádzala pri balkóne na piatom poschodí bytu na ulici Jána Smreka, a zasiahla ju jedna z rán. Poslednou obeťou bol sám páchateľ, ktorý podľahol strelným zraneniam v tvárovej a lebečnej časti.

Dvaja pacienti sú stále v kritickom, ale stabilizovanom stave. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Rút Geržová. Jeden pacient v kritickom stave leží v nemocnici na Antolskej ulici s ťažkými poraneniami driekovej chrbtice a druhý pacient s poraneným hrudníkom je hospitalizovaný na Kramároch. Mierne zlepšený stav zaznamenali u zraneného policajta, ktorého operovali s poraneniami v tvárovej časti a je hospitalizovaný v nemocnici v Ružinove. Medzi zranenými bol aj jeden Čech a jedno len trojročné dieťa, ktoré je mimo ohrozenia života. Väčšina zranených utrpela strelné poranenia, niektorých však poranilo padajúce sklo a iné dôsledky streľby.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zriadil v súvislosti so streľbou v Devínskej Novej Vsi krízové centrum pomoci. Na telefonickej linke 0908 770 963 sú postihnutým občanom k dispozícii sociálni pracovníci, ale aj vyškolení psychológovia. Bratislavská pobočka Sociálnej poisťovne poskytuje pomoc na nonstop linke 0905 838 994, alebo počas pracovnej doby na telefonickej linke 02/ 502 045 05. Informovala o tom Andrea Devanová z mediálneho odboru ministerstva práce. Psychológov dostanú aj hasiči. Pomoc obetiam poskytujú v spolupráci s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Modrý anjel. „Krízová intervencia je určená pre hasičov, ktorí sa na zásahu zúčastnili a účastníkov tragickej udalosti, ktorá sa odohrala v Devínskej Novej Vsi,“ uviedla hovorkyňa Prezídia HaZZ Silvia Jančovičová. Bezplatnú psychologickú pomoc postihnutým rodinám alebo obetiam útoku poskytne počas nasledujúcich hodín aj Bratislavský samosprávny kraj.

Policajti prijali oznámenie o streľbe v pondelok krátko pred desiatou ráno. Na ulicu Pavla Horova v Bratislave v priebehu dvoch minút prišla hliadka, ktorá toto oznámenie preverila a potvrdila. Na miesto okamžite vyslali aj ďalších policajtov, ktorí celé sídlisko uzavreli. Prvé záchranné vozidlo dorazilo na miesto o 9:50. Akcia bola podľa vedúceho lekárov operačného strediska Martina Balka ukončená o 12:05, keď bol strelec spacifikovaný. Na mieste zasahovalo päť trojčlenných a päť dvojčlenných zdravotných tímov.

V bratislavskej Devínskej Novej Vsi je dnes ráno opäť rušno, nie je však potvrdené prepojenie oboch incidentov. Bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková agentúre SITA potvrdila, že polícia preveruje telefonát na policajnú linku, „že na ulici Pavla Horova sa pri jednom vozidle nachádza škatuľa s neznámym obsahom“. Na miesto bola vyslaná policajná hliadka z odboru policajnej kynológie. Podľa redaktora agentúry SITA, ktorý je na mieste, ide o čiernu Škodu Octavia. Miesto sa nachádza blízko obchodného domu Terno, na rovnakej ulici, ale na inom mieste sa v pondelok odohral masaker, pri ktorom bola vyvraždená celá rodina. Doprava v okolí je uzavretá, zastavená je aj premávka MHD.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM