Tomáš Stupavský Rôzne

Petržalskí čitatelia môžu v knihe zanechať odkaz, či sa ju oplatí čítať

Výborne, váham alebo viac nie – niektorý z týchto odkazov môžu nalepiť na knihu, ktorú prečítali, mladí čitatelia v petržalskej knižnici. Ostatným, ktorí si budú chcieť knihu vypožičať, tak dajú svoje odporúčanie.

Ilustračný obrázok k článku Petržalskí čitatelia môžu v knihe zanechať odkaz, či sa ju oplatí čítať
Zdroj: TASR

Ak im však takýto priestor na vyjadrenie názoru nestačí, napísať svoje pocity môžu aj priamo do kníh. Povedal to poverený vedúci oddelenia komunikácie s verejnosťou miestneho úradu v bratislavskej Petržalke Michal Kaliňák.

Do projektu vybrali 100 kníh, ktoré zahŕňajú dve vekové a päť žánrových kategórií. Do každej knihy potom vlepili na koniec ešte jednu bielu dvojstranu. Tá čitateľov vyzýva, aby na ňu napísali svoje hodnotenie pre ostatných.

„Pre mnohých, najmä detských čitateľov a tínedžerov, sú osobné hodnotenia autentickejšími, ako napríklad anotácie v knihe. Pod svoj názor sa pritom čitateľ môže, ale aj nemusí podpísať, nedávame v tomto smere žiadne obmedzenia,“ vysvetľuje Kaliňák s tým, že svoje názory však musia čitatelia vyjadriť slušne.

Kým však podľa neho čitatelia knihy radi označia nálepkou, so slovnými hodnoteniami je to trocha ťažšie. „Predsa len, naša vžitá predstava, že do kníh sa nemá nič vpisovať, je asi silná,“ myslí si Kaliňák. Ak však bude väčší záujem, k dvojstrane radi vlepia ešte ďalšie.

Projekt je podľa Kaliňáka určený najmä na podporu čítania u staršej školskej mládeže a tínedžerov, pri ktorých možno sledovať nezáujem o čítanie ako také. „Prostriedkami, ktoré sú im blízke, chceme skúsiť prelomiť bariéru medzi nimi a čítaním,“ podotkol Kaliňák.

Nálepky tak majú napodobniť napríklad možnosť, kedy na sociálnej sieti mladí označujú fotografiu či komentár, že sa im páči. „Ak ich nepodporíme v tomto veku, ak by sme nevyužili potenciál, ktorý v nich zostal z detských čias, kedy ešte čítali, nebudú z nich nikdy čítajúci dospelí,“ zdôraznil Kaliňák.

Projekt má zároveň pomôcť rozvíjať kritické myslenie mladých, aby sa naučili vyjadriť svoj názor tak, aby bol prijateľný pre iných, hoci by mal byť kritický.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM