Petržalka v rámci životného prostredia podporí deväť projektov
Komunitná záhrada s trávnikom, kvetinovým zákonom a popínavým plotom, ale aj revitalizácia zanedbaného vnútrobloku v Ovsišti. To znie dobre, však?
Vytvorenie komunitnej záhrady, vybudovanie altánku ako ekoučebne na dvore základnej školy, ale tiež revitalizácia vnútrobloku, humanizácia pochôdznej terasy či skrášlenie areálu materskej školy. Aj o tom sú občianske projekty, ktoré v rámci tohtoročnej grantovej výzvy v oblasti životného prostredia podporí bratislavská Petržalka.
Zo svojho rozpočtu vyčlenila 30 000 eur na finančnú podporu ôsmich projektov.
Výzva na grant
„Táto výzva na grant v rámci životného prostredia bola historicky prvá v mestskej časti a Petržalčanov zaujala. Žiadosť podalo pôvodne deväť subjektov, nakoniec sme posudzovali a následne schválili poskytnutie finančných prostriedkov ôsmim subjektom. Tie projekty sú pomerne rôznorodé, čo veľmi vítam,“ uviedol zástupca petržalského starostu Michal Radosa.
Na Zadunajskej ulici by tak mala vzniknúť komunitná záhrada s trávnikom, kvetinovým zákonom a popínavým plotom. Terasa na Mánesovom námestí by sa mala skrášliť kvetináčmi a novým mobiliárom, v Ovsišti by sa mal revitalizovať zanedbaný vnútroblok.
V areáli základnej školy na Pankúchovej ulici vyrastie altánok, ktorý bude za priaznivého počasia slúžiť ako ekoučebňa, revitalizácia čaká areál materskej školy na Ševčenkovej ulici. „Jeden zo žiadateľov si dokonca zabezpečil podporné stanovisko hlavnej architektky pre humanizáciu pochôdznej terasy. Bola vyjadrená nádej, že tento projekt sa stane pilotným,“ priblížil Radosa.
Na rade je zastupiteľstvo
Vicestarosta verí, že v grantovej výzve bude samospráva pokračovať aj v budúcnosti. V zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) je stanovené, že výzvu na grant musí schváliť miestne zastupiteľstvo. „Predpokladám, že v prípade záujmu bude potrebné opakovane niekedy v prvom kvartáli, teda prvom štvrťroku nového roka schváliť túto výzvu na úrovni miestneho zastupiteľstva,“ podotkol Radosa.
Na otázku, či by sa mohla vyčlenená suma na podporu projektov v budúcnosti zvyšovať, odpovedal, že nechce veľmi predbiehať a byť extrémne optimistický. „Ak by sa každý rok len 30 000 eur na tento účel vyčlenilo, po pár rokoch by to bolo naozaj vidieť v našej mestskej časti vo väčšom rozmere,“ dodal Radosa.