Samospráva

Petržalka: Samospráva prispeje rodinám školákom v núdzi na oblečenie a školské pomôcky

Mestská časť Bratislava-Petržalka rozšíri okruh pomoci rodičom, ktorých príjem je na hranici životného minima a ich deti nastupujú do školy alebo predškolského zariadenia. Vďaka jednorazovej výpomoci vo forme poukážky môžu pre svoje deti kúpiť školské pomôcky či oblečenie.

Ilustračný obrázok k článku Petržalka: Samospráva prispeje rodinám školákom v núdzi na oblečenie a školské pomôcky
Zdroj: Dnes24.sk

Podľa Kataríny Macenkovej z tlačového referátu Kancelárie starostu Bratislavy-Petržalky je táto pomoc určená aj pre rodičov, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a nedokážu materiálne zabezpečiť svoje deti do nového školského roka z vlastných prostriedkov. Výška jednorazovej výpomoci nie je presne určená a bude závisieť od sociálneho posúdenia jednotlivých rodín.

„Tie môžu prostredníctvom miestnej samosprávy požiadať aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o dotáciu pre nezaopatrené dieťa na stravu a školské potreby. Podmienkou je, aby dieťa navštevovalo školské zariadenie v Petržalke,“ uviedla Macenková.

O dotáciu musia rodičia požiadať dva razy do roka, a to do konca júla na prvý polrok a do 31. decembra na druhý polrok školského roka. Ak o dotáciu požiadajú v priebehu roka, priznaná im bude až o dva mesiace.

Dotknuté rodiny podľa slov Macenkovej môžu využívať aj služby sociálnej výdajne.* „Tu im je pomoc priznaná na polroka. Každý pracovný deň si môžu vybrať z ponúkaného tovaru. Základom sú mliečne výrobky, cestoviny, ryža, údeniny, zelenina, ovocie a pochutiny,“* spresnila.

V prvom polroku poskytla petržalská samospráva sociálnu výpomoc 100 rodinám a jej sociálnu výdajňu navštívilo 61 petržalských rodín. Petržalčanom poskytuje mestská časť pomoc najmä formou nákupných poukážok. Za ne si môžu kúpiť drogériu, oblečenie, školské potreby a potraviny, okrem kávy, alkoholu a tabakových výrobkov.

Občania Petržalky môžu požiadať aj o poukážku, ktorá je určená na nákup liekov, výživových doplnkov a zdravotných potrieb. V mimoriadnych situáciách môže samospráva poskytnúť aj finančnú hotovosť alebo výpomoc formou prevodu. Poberateľom starobného a invalidného dôchodku poskytuje mestská časť príspevok na stravu. „Vykonávame aj posudkovú činnosť pre občanov odkázaných na sociálnu službu a monitorujeme aj bezdomovcov,“ dodala Macenková.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie