Maros Palesch Rôzne

Petržalka môže využívať solárnu energiu

Slnečnú energiu zo solárnych panelov na základnej škole na Tupolevovej ulici mestská časť využije na výrobu teplej úžitkovej vody.

Bratislavská Petržalka v spolupráci so spoločnosťou Dalkia a.s. umiestnila na streche základnej školy na Tupolevovej 70 solárnych panelov s plochou 140 metrov štvorcových za 150000 eur. Informoval o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Dalkie a.s. Vincent Barbier.

Mestská časť týmto spôsobom využíva slnečnú energiu na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v priľahlých domoch na petržalskom sídlisku. Energia vyrobená solárnym systémom by sa mala dodávať pre 304 bytov.

„Projekt považujeme za jednoznačne pozitívny, umožňuje reálne vyskúšať zabezpečiť výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov. Predstavuje ekonomické, ekologické aj vzdelávacie prínosy,“ uviedol starosta mestskej časti Petržalka Milan Ftáčnik. Podľa neho sa to zatiaľ na cene tepla neprejaví, je to však možnosť, ako ukázať a naštartovať využívanie alternatívnych zdrojov. Štát je ako súčasť Európskej únie povinný zaviesť získavanie 20 % energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Podľa Ftáčnika je toto konkrétny reálny krok k výrobe energie z obnoviteľných zdrojov v mestskej časti.

Výrobu a montáž solárnych panelov zabezpečovala slovenská spoločnosť Thermo/Solar Žiar s.r.o., Dalkia je dodávateľom energií a ďalších služieb. Solárna energia sa dá využiť na výrobu tepla a elektriny a v tomto prípade sa využíva na výrobu teplej úžitkovej vody. Solárne panely zachytia slnečné žiarenie, to sa presúva do potrubí a cirkuluje do výmenníkovej stanice, potom sa transformuje na teplú úžitkovú vodu, tá je uskladňovaná v zásobníku a distribuuje sa do okolitých budov. „Kapacita zariadenia je asi 100 kW za hodinu, očakávame ročnú produkciu asi 100 MW za hodinu. Týmto teplom budeme môcť vykurovať asi 10 % okolitých bytov a úspora bude asi 25 ton CO2,“ uviedol regionálny riaditeľ regiónu Západ z Dalkie a.s. Renaud de Saint Lager.

Zdroj: SITA/WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM