han Tlačové správy Komunálne voľby

Parkovanie v Petržalke už nie je neriešiteľný problém

Petržalka ako najväčšie slovenské sídlisko a ako súčasť hlavného mesta už dlhodobo bojuje s problémom - parkovanie. Okrem toho, že sa rozrastá a ľudia v nej pribúdajú, aj časy sa menia.

Ilustračný obrázok k článku Parkovanie v Petržalke už nie je neriešiteľný problém
Zdroj: Dnes24.sk

Niekedy totiž mala rodina jedno auto, ak vôbec, dnes je už samozrejmosťou, že hlavne mladá rodina, ich vlastní v priemere dve. Táto zmena životného štýlu, ktorá nás všetkých núti žiť rýchlejšie a stíhať veľa vecí naraz, prináša so sebou aj novú daň – nemáme totiž kde zaparkovať.

Ak sa pýtate, či má problém parkovania v Petržalke svoje riešenie, nie každý z nás vidí pomyselné svetlo na konci tunela. Plôch na parkovane ubúda alebo nie sú prístupné, parkovanie je prioritne iba pre domácich, aj to vo veľmi obmedzenom počte. Nehovoriac o tom, že zaparkovať v tejto mestskej časti je pre návštevníkov priam nadľudská úloha.

Viete o tom, že aktuálne chýba Petržalke až 2300 parkovacích miest? Toto enormné číslo nepochybne vystraší nejedného z nás. Je totiž evidentné, že naprieč každou petržalskou časťou chýbajú parkovacie plochy, ktoré by mohli a vedeli problém parkovania vyriešiť.

Či už idete na Draždiak, petržalskú hrádzu, železničnú stanicu, či iba do parku alebo na niektorý z úradov, k lekárovi, musíte si vyhradiť niekoľko (desiatok) minút navyše, aby ste nejako a niekde odparkovali svoje auto.

Zjednocovanie dopravy nás má motivovať k tomu, aby sme viac využívali aj železničnú dopravu a odbremenili používanie áut. Sú takí aj v Petržalke. Cestujú vlakom, potrebujú si svoje auto nechať pri železničnej stanici a narážajú na problém. Kapacita parkoviska, ktoré je priamo tam vybudované, potrebám nevyhovuje, nie je dostatočná. Okrem toho oblasť Kopčianskej ulice a jej blízke okolie čaká onedlho zonácia, a s tým úzko súvisí aj urgentné riešenie parkovacej politiky v Petržalke. A teda – ako ďalej?

Riešením tohto problému je aktivita, s ktorou prišiel obyčajný Petržalčan s otvorenými očami. A vyzerá to tak, že v najbližších dňoch pribudne Petržalke 580 parkovacích miest, a to v zóne na Kopčianskej ulici približne 400 metrov od železničnej stanice. Nejde o výstavbu, ale o úpravu spevnenej plochy, ktorá je aktuálne v rukách súkromného majiteľa.

Ako sa teda podarilo problém parkovania aspoň sčasti vyriešiť? Peter Majtán – Petržalčan a občiansky aktivista oslovil majiteľa tohto pozemku. Predstavil mu svoj plán, ako tam vytvoriť parkovacie miesta. Majiteľ s projektom súhlasil a aby táto aktivita získala reálne kontúry, vyžiadali si spoločné stretnutie u starostu Petržalky. Odprezentovali mu, čo pomôže nielen Petržalčanom, ale aj Bratislavčanom a návštevníkom nášho hlavného mesta.

Na svete je už nájomná zmluva, v ktorej súkromný vlastník prenajíma tento priestor najväčšej bratislavskej mestskej časti za symbolické 1 Euro. V najbližších dňoch bude v týchto miestach rušno. Miestna časť sa zaviazala, že sprevádzkuje spevnenú plochu tak, aby bola bezpečná a prístupná pre nás všetkých pre bezpečné odparkovanie svojho auta.

S tým súvisí vyznačenie parkovacích miest, zabezpečenie vstupu a výstupu z parkoviska, inštalácia kamerového systému a podobne. Keďže ide o výlučné vlastníctvo súkromného majiteľa, akékoľvek doterajšie využívanie tohto priestoru nebolo legálne, povolené a predovšetkým ani bezpečné.

Parkovanie - Petržalka
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM